W ratuszu już myślą o nowym roku szkolnym

Avatar photoIrena Kuczyńska7 sierpnia 20197min
Czoło.jpg

Trwają wakacyjne remonty w szkołach i przedszkolach miasta i gminy Pleszew.

Koszt remontów i modernizacji sięga 1 232 665,00 złotych. Wszystkie pieniądze pochodzą z budżetu gminy – poinformowała dziennikarzy  zastępca burmistrza Izabela Świątek.

Najwięcej – 535 000 zł kosztuje dostosowanie budynku Przedszkola Publicznego „Bajka” do wymogów przeciwpożarowych. W tej kwocie jest też wymiana ogrodzenia.

325 000 złotych kosztuje dostosowanie budynku Przedszkola Publicznego „Słoneczne” do wymogów przeciwpożarowych. Jeśli chodzi o szkoły, to prawie 200 000 zł kosztuje przeróbka pomieszczeń podziemia na harcówkę i salę tradycji 70 pułku piechoty. Te pieniądze pochodzą z Budżetu Obywatelskiego.

W Zespole Szkół Publicznych w Kuczkowie remontowane są łazienki (60 000 zł), w pleszewskiej Trójce wyremontowano w czasie wakacji salę po bibliotece (32 000 zł), w ZSP w Kowalewie założono hydranty (39 975,00 zł), a w ZSP w Lenartowicach w tych dniach zakończy się remont kuchni i jadalni pod kątem wymogów sanepidu.

„Wszystkie remonty zakończą się w wakacje. Najdłużej, bo do 8 września, potrwają remonty harcówki w Jedynce” – powiedziała wiceburmistrz Izabela Świątek.

Na uczniów pleszewskich szkół czekają nowe terminalowe pracownie komputerowe. Ich koszt sięga 141 389,00 złotych, które wyłożyła gmina. Pracownie przewidziane są dla 19 uczniów i nauczyciela.

Technologia terminalowa  umożliwia dzielenie zasobów jednego komputera lub serwera pomiędzy wielu użytkowników bez ponoszenia nadmiernych kosztów. Dzięki wybraniu terminali zużycie prądu, w porównaniu z salą komputerową, spadnie o 75%, nie tracąc wiele ze swej funkcjonalności – przekonuje zastępca burmistrza Izabela Świątek.

Dodała, że w drugiej kolejności takie nowoczesne pracownie otrzymają pozostałe szkoły pozostające pod zarządem miasta i gminy Pleszew.

Kolejna sprawa to realizacja rządowego programu Posiłek w szkole i w domu. Koszt tego przedsięwzięcia to 500 000 złotych, gdzie 100 000 zł dała gmina, 400 000 zł to pieniądze z budżetu państwa.

Po 100 000 złotych otrzymały zespoły szkół. Za te pieniądze stołówki szkolne zostały doposażone m.in. w piece konwercyjne, taborety podgrzewcze, stoły, krzesła.  Na razie pominięto ZSP w Lenartowicach , gdzie tylko wyremontowano kuchnię i jadalnię. Najpierw musi być tam przeprowadzona termomodernizacja budynku, a potem inwestycja w nowy sprzęt.

Na konferencji poświęconej miejsko – gminnej oświacie, Izabela Świątek podsumowała nabory do przedszkoli oraz szkół. W sumie do wszystkich przedszkoli, w naborze elektronicznym, który uprościł procedury, przyjęto 280 dzieci.

Do klas pierwszych w szkołach podstawowych przyjęto 299 dzieci. Najwięcej – 77 w Trójce, 75 w Dwójce, 50 w Jedynce, 38 w Kowalewie, 19 w Kuczkowie, 18 w Lenartowicach, 17 w Taczanowie Drugim, 5 w Sowinie Błotnej.

W sumie do 8 szkół podstawowych miasta i gminy Pleszew uczęszcza 2592 uczniów.
ZSP nr 3 – 699 – 32 oddziały
ZSP nr 2 – 617 – 27 oddziałów
ZSP nr 1  -479 -23 oddziały
ZSP w Kowalewie – 318 – 16 oddziałów
ZSP w Lenartowicach – 162 – 9 oddziałów
ZSP w Taczanowie Drugim – 146 – 8 oddziałów
SP w Kuczkowie – 99 – 8 oddziałów
SP w Sowinie Błotnej – 72 – 8 oddziałów

Miasto śledzi też losy absolwentów swoich szkół. Było ich w klasach VIII szkół podstawowych i III gimnazjów – 333 absolwentów, z czego 76 wybrało w pierwszym wyborze naukę w technikum poza Pleszewem , 60 absolwentów wybrało naukę w licach poza Pleszewem.

450 000 złotych miasto zainwestowało w rozwój elektronicznych usług publicznych czyli wdrożenie w szkołach dziennika elektronicznego, przeprowadzenie rekrutacji do przedszkoli, tworzenie arkuszy organizacyjnych w szkołach.

Od września w szkołach będą tylko dzienniki elektroniczne, gmina rezygnuje z papierowych, które jeszcze funkcjonowały w ub. roku szkolnym. Sprawdziła się też elektroniczna rekrutacja.

Izabela Świątek podsumowała też wszystkie działania związane z promocją działań ekologicznych w przedszkolach i szkołach podległych miastu i gminie. Do tego tematu i do pomysłów na działania proekologiczne, wrócę w innym poście.

 

 

 

 


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska