Weź udział w programie zdrowotnym Zdrowa Aorta!

Irena Kuczyńska10 lutego 20222min
okna.jpg

Z bezpłatnych badań USG aorty brzusznej mogą skorzystać mężczyźni w wieku od 50 do 59 lat zamieszkujący powiat pleszewski. Na badania zaprasza Pleszewskie Centrum Medyczne w dniu 21 marca w ramach Wielkopolskiego Programu Zdrowotnego Zdrowa Aorta.

Badania są finansowane  z  funduszy regionalnych Unii Europejskiej. Skierowanie jest niepotrzebne. Wystarczy się zarejestrować

Badanie Dopplera nie należy do standardowych badań profilaktycznych i wykonywane jest na ogół przy podejrzeniu zmian miażdżycowych czy tętniaka aorty. A te schorzenia często długo nie dają niepokojących objawów. Bywa, że są też mylone z innymi chorobami.

Dlatego z badań profilaktycznych  w pleszewskim szpitalu powinni skorzystać przede wszystkim panowie, którzy są obciążeni genetycznie chorobami miażdżycowymi lub w ich rodzinie występowały tętniaki.

Te są bardzo niebezpieczne i często wykrywa się je w trakcie przypadkowych badań. Tymczasem badanie USG  aorty brzusznej pozwala precyzyjnie  wykryć chorobowo poszerzoną aortę, która jest największą tętnicą człowieka.

Doprowadza ona krew do  kończyn górnych i dolnych, przewodu pokarmowego, nerek i wszystkich tkanek ciała. Zaś tętniakiem aorty brzusznej nazywa się poszerzenie aorty przekraczające jej średni wymiar poprzeczny o co najmniej 50 procent czyli gdy ma ona więcej niż 3 cm.

Jego pęknięcie  może bezpośrednio  zagrażać życiu, na szczęście  wczesne  rozpoznanie oraz właściwa  opieka  medyczna  są podstawą skutecznego leczenia. Stąd badania dla panów w wieku od 50 do 59 lat, finansowane przez Unię Europejską.

Zapisać się można w poradni kardiologicznej w pleszewskim szpitalu przy ul. Poznańskiej  125 A,  telefonicznie (503 075 095)  lub mailowo:zdrowaaorta@arterieart.com podając imię, nazwisko, numer telefonu kontaktowego, pesel, miejscowość wykonywanego badania.