Wierzby do wycięcia przy Modrzewskiego i Kochanowskiego

Irena Kuczyńska13 października 20233min
Wniosek na wycięcie 25 wierzb przy ulicy Kochanowskiego i Modrzewskiego zamierza złożyć Spółdzielnia Mieszkaniowa w Pleszewie. Na ich miejscu posadzi około 40 innych drzew - zapewnia przewodniczący osiedla nr 9 - Andrzej Załustowicz.
1-4.jpg

Informacja o tym, że drzewa mogą być wycięte, została udostępniona na klatkach schodowych.

Drzewa zagrażają

Andrzej Załustowicz – szef Osiedla nr 9 Reja, tłumaczy, że zezwolenia na wycięcie drzew, które często mają spróchniałe pnie, zmiany grzybicze, są pochylone, zagrażają bezpieczeństwu przechodniów i zaparkowanych pod nimi aut, musi wydać spółdzielni wydział ochrony środowiska.

Drzewa do wycięcia

Do 5 listopada mieszkańcy bloków, przy Kochanowskiego i Modrzewskiego, mogą zgłaszać w Spółdzielni Mieszkaniowej swoje uwagi.

Wycinka pod drogę

Przewodniczący dodaje, że 7 wierzb i tak trzeba wyciąć, ponieważ wzdłuż bloku przy Modrzewskiego pobiegnie droga pożarowa. Co wymusi też przesunięcie ławek. Droga pożarowa powstanie w przyszłym roku na wyraźne polecenie straży pożarnej.

Wizualizacja

Wracając do wierzb, Andrzej Załustowicz zapewnia że,  mieszkańcy obu bloków otrzymają ulotki z wizualizacją zawierającą nowe nasadzenia drzew już odrośniętych z koroną liściastą – mogą to być platany lub grusze. Takie drzewa nie będą wymagać formowania, przycinania, dzięki czemu spadną koszty ich pielęgnacji. I będą przez firmę ogrodniczą pielęgnowane, dopóki się nie przyjmą – podkreśla Załustowicz.

Posadzą nowe

Jeśli urząd wyrazi zgodę i nie będzie protestów, drzewa zostaną wycięte przed zimą, kiedy stracą liście. Wiosną, na ich miejscu, pojawi się do 40 nowych drzew.  Warto dodać, że w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, przewracające się drzewa, poważnie uszkodziły dwa samochody na parkingach przy Modrzewskiego i przy Kochanowskiego. Jedno auto było do kasacji.

Czytaj: Coraz więcej zieleni na osiedlu Reja

Drzewa zagrażają bezpieczeństwu