Mieszkaniec Pleszewa, wędrując podczas majówki po lesie, spotkał pod Józefowem wilka.
Ponieważ nie wpadł w panikę, zachował spokój i powoli się wycofał, zwierzę po chwili zniknęło w gęstwinie lasu. Czy to mógł być wilk, a jeśli tak, to skąd mógł się tu wziąć? Odpowiedzi szukaliśmy w Nadleśnictwie Grodziec, do którego chockie i gizalskie lasy należą.
Dariusz Matusiak – specjalista służby leśnej w Nadleśnictwie Grodziec potwierdza, że w ostatnich latach na terenie Wielkopolski południowej i wschodniej zaobserwowano watahę liczącą około 8 wilków.
Czy spotkany przez pana Pawła w lesie pod Józefowem osobnik jest jednym z nich, czy w ogóle jest wilkiem, czy może mieszańcem, który tu przywędrował ? Tego nie wiemy. Niedaleko wilka pan Paweł spotkał ogryziony z mięsa szkielet koziołka, stąd pierwsza jego myśl o wilku.
-Wilk na drodze w lesie pod Józefowem
Od roku, w lasach Nadleśnictwa Antonin, gdzie nadleśniczym jest pleszewianin Adam Całka, żyje wilk, który przybył z Kampinosu i tu się osiedlił. Ma telemetryczną obrożę. http://www.antonin.poznan.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/T1bHWw5AzzbE/content/wilki-powrocily-do-poludniowej-wielkopolsk-2.
W antonińskich lasach doszło do mezaliansu wilczycy i psa, co odkryto po tym, jak inny wilk zginął na drodze i zbadano jego kod genetyczny.
Jego matka wciąż żyje, co ustalono na podstawie odchodów, które zostawia. Ostatnio kamera Nadleśnictwa Antonin nagrała przy norze… no właśnie sukę przybłędę czy znowu mieszańca – zastanawia się Adam Całka.
Miłośnik lasu pan Paweł postąpił prawidłowo, spotkawszy wilka na drodze. Waszak już mistrz Jan Brzechwa ostrzegał dzieci przed wilkiem…”gdyby nie był na obrazku, zaraz by cię zjadł – głuptasku”.
Spotykając w lesie wilka nie należy wpadać w panikę, trzeba zachować spokój i powoli, spokojnie wycofać się bądź przeczekać. Wilk zaatakuje tylko wtedy gdy poczuje się osaczony. Powodem ataku może być agresywny pies, któremu może wyrządzić krzywdę. Z uwagi na to podczas spaceru należy trzymać psa na smyczy. W ostatnich latach zaobserwowano wilki na terenie Wielkopolski wschodniej i południowej (na terenie Nadleśnictwa Grodziec zaobserwowano watahę liczącą ok. 8 osobników). Szacuję się, że na terenie naszego kraju żyje ok. 1000 – 2000 wilków - podkreśla Dariusz Matusiak z Nadleśnictwa Grodziec.
I to prawda, wilk jest zwierzęciem wolnym i drapieżnym. Nigdy nie występuje w cyrku, jak „król zwierząt – lew”. Zachęcam do obejrzenia filmu: Wilki w Nadleśnictwie Antonin https://www.youtube.com/watch?v=ySo62hGXLe0
Życie lasu w Antoninie można obserwować na portalu społecznościowym https://www.facebook.com/nadlesnictwo.antonin/?ref=br_rs
Źródło:http://www.rc.fm/news/chocz-wilk-na-drodze.html