Wolontariusze w każdym wieku łączą się

Irena Kuczyńska15 października 20196min
wolonczolo.jpg

Wolontariat buduje społeczność – twierdzą pleszewscy wolontariusze – młodzi oraz seniorzy, którzy uczestniczą w wielu  wspólnych przedsięwzięciach.

Pleszewianie już przyzwyczaili się do widoku osób w pomarańczowych koszulkach. Ostatnio pomarańczowe koszulki były widziane na wielkim otwarciu nowego Domu Kultury w dawnej parowozowni.

Panie z Senioralnego Centrum Wolontariatu odnotowywały obecność gości, wręczały im program trzydniowego świętowania, trzymały wstęgę do przecięcia.Także  młodzi wolontariusze byli widoczni w wielu strategicznych miejscach.

Trudno sobie wyobrazić Pleszew bez tych pomarańczowych koszulek. Wolontariuszy aktywizuje Fundacja Animacja. To ona pozyskała publiczne środki na zaktywizowanie 15 wolontariuszy starszych i 15 wolontariuszy młodszych.

Chodziło o aktywizację seniorów ale też o integrację wolontariuszy, których dzieli znaczna różnica wieku, ale łączy aktywność i chęć działania na rzecz innych.

Centrum Wspierania Inicjatyw Obywatelskich, prowadzone przez Fundację Animacja, realizowało projekt “Wolontariat buduje społeczność” finansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Zorganizowano dwie fantastyczne imprezy. Pierwsza to lipcowa potańcówka w stylu lat 20. i 30., na którą zaproszono seniorów z różnych pleszewskich środowisk.

Imprezę, w której organizację włączyli się wolontariusze starsi i młodsi, urządzono w Domu Działkowca.

Muzyka zespołu “Gentel Swing”,  przeboje m.in. “Ta ostatnia niedziela”, “Umówiłem się z nią na dziewiątą” przeniosła wszystkich w czasy babć albo i prababć uczestników imprezy.

Tym bardziej, że panie a także niektórzy panowie, przywdziali stroje z epoki. Był czas na konkursy przybliżające dzieje Polski w latach 1919 – 1939, na konkurs na najciekawszy strój, był czas na rozmowy, tańce i wspólny posiłek, bo nic tak nie łączy jak stół. A osobom w starszym wieku najbardziej brakuje towarzystwa drugiego człowieka.

Na pewno imprezy tej by nie było, gdyby nie dotacja z projektu, za którą można było kupić nagrody, zaprosić zespół Gentle Swing  oraz nakarmić smakowitym obiadem i napoić kawą ponad 100 uczestników potańcówki w stylu retro.

O tej fantastycznej potańcówce, w stylu retro, już na blogu pisałam. TUTAJ
Znajdziecie tam też mnóstwo zdjęć, które zrobiła Emilia Golińska – animatorka z CWIO.

A oto kilka z nich – dla przypomnienia atmosfery

W pierwszych dniach września odbyła się kolejna impreza – tym razem w ogrodzie przy Centrum Wspierania Inicjatyw Obywatelskich. Był to koncert zatytułowany “Opera, operetka, pieśń”.

Publiczność, a  byli to w większości osoby w starszym wieku, mogła posłuchać muzyki na żywo. I to znanych arii wielkich mistrzów. Bez wyjeżdżania z Pleszewa. Małgorzata Piotrkowska, Maciej Falkiewicz oraz Franciszek Musioł dali z siebie wszystko. Oklaskom nie było końca.

Oto link do arii “To świt, to zmrok” z opery “Skrzypek na dachu “TUTAJ

Atmosferę koncertu widać na zdjęciach, które wykonał Zbigniew Walczak. Warto dodać, że zdjęcia wykonywało kilka osób, w tym członkowie Klubu Pleszewscy Pstrykacze PPL.

Nie zabrakło kawy, herbaty, ciasteczek, którymi częstowały wolontariuszki. Warto zauważyć, że nie było plastikowych kubeczków, tylko szklane. W CWIO preferuje się ekologię.