Wszystko … jest liczbą – nowa wystawa w Muzeum Regionalnym

Avatar photoIrena Kuczyńska9 marca 20233min
330320185_5822524651176107_6123340577432921691_n.jpg
W Muzeum Regionalnym w Pleszewie można zwiedzać interaktywną wystawę "Wszystko.. jest liczbą".  Ekspozycja przygotowana przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego jest poświęcona popularyzacji nauki. 
Na wystawie „Wszystko.. jest liczbą”. , która będzie eksponowana do 25 kwietnia,  można poznać praktyczne zastosowania matematyki.
Zaczęło się od Pitagorasa

Królową nauk – bo tak potocznie się nazywa matematykę, można spotkać wszędzie. Każde działanie, każda aktywność człowieka ma fundament, który opiera się na matematyce. Wiedziano już o tym 2500 lat temu. Twierdzenie, że „wszystko jest liczbą”, powstało w Krotonie w szkole założonej przez słynnego Pitagorasa.

Liczby w malarstwie, muzyce
Osoba odwiedzająca  w Muzeum Regionalnym w Pleszewie wystawę, która przyjechała z Krakowa, ma szansę przez chwilę stać się renesansowym malarzem, studiującym zasady perspektywy. Albo uczniem Pitagorasa, odkrywającym przy pomocy monochordu (instrument muzyczny i jednocześnie przyrząd mierniczy ) matematyczne zasady tworzenia akordów muzycznych, czy geografem odkrywającym tajniki projektów kartograficznych.

Wernisaż wystawy Wszystko …jest liczbą”
Coraz więcej cyfr i liczb

Na wystawie „Wszystko.. jest liczbą” można połamać głowę przy rozwiązywaniu zagadek geometrycznych – tak komisarz wystawy Witold Hajdasz zachęca do zwiedzania. Zwłaszcza, że otaczający nas świat staje się coraz bardziej cyfrowy. Matematyki używamy wykonując przelew w banku, czy słuchając muzyki. Wystawa może zainteresować nie tylko uczniów, którzy odwiedzają licznie  muzeum, ale też dorosłych, którzy będą mogli sobie poeksperymentować.

Dr Maciej Kluza z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego podczas wernisażu wystawy
Wszystko…jest liczbą – wernisaż wystawy w Muzeum Regionalnym w Pleszewie

Czytaj też: Muzeum Regionalne wydało nowy Rocznik Pleszewski


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska