Wykształcona aż do włoska pani Dora Mukułowska na trzecich Imieninach Anny Pleszewskiej

Avatar photoIrena Kuczyńska23 lipca 202510min
513329903_696996576536802_6524302419247463606_n-1-1280x884.jpg
Na Imieniny Anny zaprasza w sobotę Klub Kobiet Ławka nr 4 w Pleszewie. W tym roku pleszewianki wydobywają z cienia urodzoną w pałacu w Kowalewie pod Pleszewem artystkę - malarkę Dorę Mukułowską. Atrakcji nie zabraknie...
Zaczęło się od Anny
Misją pań, skupionych w Klubie Kobiet Ławka nr 4, jest upamiętnianie kobiet, które związek z Pleszewem i okolicą mają a mało kto o nich wie. Trzy lata temu wydobyły z cienia i pokazały światu Annę z Tenczyńskich – Raciborską zwaną Pleszewską – właścicielkę Pleszewa i nie tylko. Upamiętnia ją renesansowa ławka przy ul. św. Ducha, gdzie stał kościół przez nią ufundowany.
Ławka Anny Pleszewskiej odsłonięta 26 lipca 2023
Ławka i spacer
Dwa lata temu podczas pierwszych imienin właścicielki miasta Pleszewa Anny z Tenczyńskich Raciborskiej, panie odsłoniły ławkę. Rok temu to tu rozpoczęły się drugie Imieniny Anny Pleszewskiej, połączone ze spacerem herstorycznym, który poprowadziła po miejscach z nią związanych  Agnieszka Słupianek – Winkowska Krawczyni historii.
Imieniny Anny – rok 2024 – przy ławce jej imienia
Herstoryczny spacer śladami Anny Pleszewskiej – 26 lipca 2024
Urodzona w pałacu
W tym roku Klub Kobiet Ławka nr 4 upamiętnia urodzoną w Kowalewie w 1880 roku artystkę – malarkę Teodorę Mukułowską, urodzoną 27 września 1880 roku w Kowalewie w pałacu, gdzie mieszkali jej rodzice Maria z Wilkowoyskich i Leonard Mukułowscy. Studiowała sztukę i rzemiosło artystyczne we Wrocławiu, Wiedniu i Paryżu (do 1911). Od 1906 wystawiała swoje prace na wystawach w Polsce i poza nią. W 1912 na Salonie Paryskim zdobyła srebrny medal. Była wyróżniana przez Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Poznaniu
Patrycja, Agnieszka, Monika, Grażyna i Małgorzata przed pałacem w Kowalewie, gdzie w 1880 roku przyszła na świat Teodora Mukułowska

Czytaj też: Elżbieta Gozimirska – dobra pani z pałacu w Kowalewie

Dora Mukułowska
O Dorze warto mówić, czytać, podziwiać jej obrazy. Śladów tej bohaterki można szukać w Kowalewie, we Wrocławiu, w Poznaniu, w Bydgoszczy, obecnie w Lublinie (wystawa „Co babie do pędzla”), ale także w Wiedniu i w Paryżu. Opowie o niej Agnieszka Słupianek – Winkowska podczas sobotnich Imienin Anny.
Obraz autorstwa Dory Mukułowskiej

 

Wystawa pt. „Co babie do pędzla?” Artystki polskie 1850-1950 w Muzeum Narodowe w Lublinie – foto Patrycja Walerowicz  Wojtkowiak
Obraz, znajduje się w zbiorach rodziny Mukułowskich
Kolejką do Kowalewa
Program wydarzenia jest bardzo bogaty. Imieniny Anny rozpoczną się o godzinie 16.00 na dworcu kolejki w Pleszewie, skąd wyruszy ona w kierunku Kowalewa. W pociągu Agnieszka Słupianek – Winkowska opowiadać będzie o urodzonej w pałacu kowalewskim Dorze Mukułowskiej. Wykształcona aż do włoska pani Dora Mukułowska – takie wierszowane powiedzonko krążyło w Polsce w okresie międzywojennym, świadcząc o jej wybitnych uzdolnieniach i rozległych horyzontach! – zapowiada Agnieszka. Jednocześnie z kolejką, w kierunku Kowalewa, wyruszą też dwie zabytkowe limuzyny z lat 20. i 30 XX w.
Teodora Mukułowska 1880 – 1946
Dora Mukułowska 1880 – 1946
Tabliczka i nagrody
W Kowalewie na dworcu – a dokładnie na jednej z ławek przy parkingu, w pobliżu wieży ciśnień, zostanie odsłonięta tabliczka upamiętniająca Dorę Mukułowską z kodem QR. Także tam odbędzie się wręczenie nagród uczniom Szkoły Podstawowej w Kowalewie, którzy uczestniczyli w konkursie związanym z urodzoną w Kowalewie malarką. Po wręczeniu zaplanowano pokaz mody z lat 20. i 30. XX wieku w wykonaniu aktorów – amatorów z Teatru Prawie Wielkiego.
Brewerie trzpiotki
Potem powrót ciuchcią do Pleszewa, gdzie w Zajezdni Kultury o godzinie 18.00 rozpocznie się ciąg dalszy Imienin Anny. Tam zaplanowano kolejną porcję wiedzy o Dorze Mukułowskiej oraz koncert „Ada to nie wypada czyli brewerie trzpiotki” w wykonaniu znanego i lubianego w Pleszewie tenora Tomasza Raczkiewicza. Razem z nim śpiewać będzie Ksenia Shaushlystwili; wokalistom akompaniować będzie Jan Skowroński.
Imieniny z kawą i ciasteczkami
W Zajezdni Kultury będzie można napić się kawy, skosztować okolicznościowych ciasteczek Aneczek z pracowni Jana Vogta. Będzie można posłuchać informacji o księżnej Annie z Tęczyńskich – Raciborskiej oraz o innych aktywnościach członkiń Klubu Kobiet Ławka nr 4.

Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska