Wystawa szkła i wyrobów emalierskich w pałacu w Dobrzycy

Irena Kuczyńska20 marca 20234min
W Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy można zwiedzać interesującą wystawę szkła i wyrobów emalierskich z prywatnej kolekcji.
20230319_164316.jpg

Najstarsze kielichy, puchary pochodzą z początku XIX wieku. W wernisażu wystawy, którą warto obejrzeć, uczestniczyli potomkowie kolekcjonera.

Wystawa szkła i wyrobów emalierskich z udziałem spadkobierców właściciela kolekcji
Hanna Szajdak opowiada o kolekcji

Pałac miejscem ekspozycji

“Wystawa szkła i wyrobów emalierskich z prywatnej kolekcji” wpisuje się w misję Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy, wszak to na ziemiańskich dworach używano szklanych kielichów, pucharów, wazonów do kwiatów, na co zwracała uwagę właścicielka kolekcji.

Podkreśliła, że pałac jest wymarzonym miejscem ekspozycji zbiorów, a przywiezione z Poznania do Dobrzycy naczynia, z których najstarsze pochodzą z początku XIX wieku, pięknie w przestrzeniach pałacowych się prezentują.

180 kielichów, pucharów

W oszklonych szafkach, podświetlone, stoją różnorodne i fantazyjne szkła z czeskiej firmy  Bohemia, Murano z Wenecji, kielichy z mozaikowego szkła kwiatowego Millefiori, puchary uranowe, awenturynowe, filigranowe. Ekspozycja zawiera też wyroby emalierskie w różnych odmianach techniki komórkowej oraz naczynia ze zdobieniami z laki orientalnej!

Warto więc zajrzeć do dobrzyckiego pałacu i nacieszyć oko. Swoją kolekcję, z której 180 pucharów, kielichów różnego rodzaju, udostępniono na wystawie w pałacu, pasjonat szkła tworzył od początku lat 80. Umiał też szlifować ubytki – podkreślała córka podczas wernisażu.

Emocja i klon polny

Przy okazji trzeba wejść do sali balowej, gdzie do końca marca będzie wyeksponowany, odnaleziony po latach, obraz “Emocja” Witolda Wojtkiewicza – polskiego malarza, grafika z początku XX wieku, także z prywatnej kolekcji.

Wystawa jednego obrazu

Podczas spaceru po parku trzeba obowiązkowo zatrzymać się przy klonie polnym z 1628 roku, uszkodzonym w ub. roku przez wichurę, którego udało się uratować.

Klon polny najstarszy w Polsce

Paklon w Dobrzycy uszkodzony przez wichurę
Paklon w Dobrzycy nas przeżyje – uważa fachowiec od ratowania drzew