Z pieśnią na ustach

Avatar photoIrena Kuczyńska27 października 20184min
Kto-im-kazał-melodia-czolo.jpg

Pleszewianie będą mieli swoją pieśń upamiętniającą 100 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Tekst napisała poetka Maria Korzeniewska, muzykę skomponowała Ewa Fabiańska – Jelińska – adiunkt na Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.

Projekt ” Na patriotyczną nutę w muzycznym Pleszewie” realizowany przez Muzeum Regionalne w Pleszewie wespół z Pleszewskim Towarzystwem Kulturalnym wymyśliła i opracowała Katarzyna Rutkowska.

Otrzymał on finansowe wsparcie Urzędu Marszałkowskiego. A zaczęło się od wiersza „Kto im kazał”, który jest poetycką relacją wydarzeń sprzed 100 lat. Napisała go i umieściła w okolicznościowym zbiorku zatytułowanym „Ojczyzna twoim świętym wianem” poetka Maria Korzeniewska.

Potem powstała melodia. Stworzyła ją Ewa Fabiańska – Jelińska z AM w Poznaniu, która często współpracuje z Marią Rutkowską – pianistką, wykładowcą AM w Poznaniu a także PSM 1 st. w Pleszewie.

Wkrótce rozpoczną się warsztaty dla trzech dwudziestoosobowych grup wiekowych prowadzone przez Edytę Muchawiecką – specjalistkę od chórów i edukacji muzycznej – mówi Katarzyna Rutkowska.

17 listopada w Muzeum Regionalnym prawykonanie pieśni, połączone z śpiewaniem innych znanych pieśni patriotycznych.

W Pleszewie do pomnika powstańca, odnowionego Placu Powstańców Wielkopolskich, ulic, którym patronują powstańcy, szkoły imienia powstańców wielkopolskich, tablicy na Murze Pamięci, wspólnej mogiły powstańczej na cmentarzu przy ul. Kaliskiej, dochodzi jeszcze pieśń, którą zaśpiewamy razem w muzycznym Pleszewie.

Jest to już kolejny projekt realizowany przez MR wespół z PTK. Rok temu pleszewianie uczestniczyli w projekcie „Z Pleszewa ku Niepodległej”.

Mogiła powstańcza na cmentarzu parafialnym przy ul. Kaliskiej

Pomnik powstańczy w Pleszewie na rynku  https://irenakuczynska.pl/pleszew-pomnikiem-powstanca/

 

Z radia Centrum:http://www.rc.fm/kulturalne/pleszew-z-piesnia-na-ustach.html

 

 


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska