Z Pleszewa na Igrzyska Paraolimpijskie do Tokio

Irena Kuczyńska17 sierpnia 20212min
Mieszkaniec Pleszewa Marek Biernat jest w 120 - osobowej reprezentacji Polski na XVI Letnie Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio. Pleszewianin od 14 lat jest trenerem - koordynatorem kadry juniorów tenisa stołowego osób niepełnosprawnych. W poniedziałek w Pałacu Prezydenckim odbierał nominację od Prezydenta RP. We wtorek reprezentacja odlatuje do Tokio.
3-6.jpg

Igrzyska w Tokio rozpoczynają się 25 sierpnia ale paraolimpijczycy wylatują do Tokio wcześniej, żeby mieć czas na aklimatyzację. Wszyscy są zaszczepieni przeciwko Covid-19, wszyscy 96 godzin przed wylotem przeszli dokładne testy, dzień później kolejne testy i na miejscu w Tokio będą poddawani testom codziennie.

Ka dra narodowa na Paraolimpiadę w Tokio – czwarty od prawej Marek Biernat

Grupa tenisa stołowego jest drugą po lekkoatletach pod względem liczebności. Jest to 12 osób, w tym połowa na wózkach – powiedział radiu Centrum Marek Biernat, który jest trenerem Doroty Bucław – grającej na wózku i Krystyny Łysiak – zdobywczyni srebrnego medalu na Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio de Janeiro – 5 lat temu. Wtedy tenisiści stołowi zdobyli 8 medali.

Zawodniczki, którymi opiekuje się Marek Biernat, kończą turniej singlowy 28 sierpnia. W ciągu 48 godzin muszą wyjechać z Tokio. Marek Biernat jest trenerem kadry narodowej, jest też trenerem UKS Żaki w Taczanowie oraz tenisistów w Klubie Sportowym Niepełnosprawnych START w Kaliszu. Zapewnia, że w czasie jego nieobecności zajęcia prowadzą Wiktor Talar i Jacek Maciejewski.

A utalentowanej sportowo młodzieży nie brakuje – podkreśla Marek Biernat, który od 46 lat zajmuje się tenisem stołowym profesjonalnie. A teraz czeka na lotnisku w Warszawie na lot z kadrą paraolimpijską do Tokio.

Z Pleszewa do kadry Polski  TUTAJ

Marek Biernat Pleszewianinem Roku 2016 TUTAJ