Z Wieczorka na Taczanowskiego

Avatar photoIrena Kuczyńska12 lutego 20182min
Ulica-Wieczorka-w-Choczu-nowa.jpg

Zmiana nazwy ulicy w Choczu. Miejsce Bolesława Wieczorka – pierwszego komendanta milicji z 1945 roku zajmie gen. Edmund Taczanowski – który dowodził oddziałem powstańczym w 1863 roku w okolicach Pyzdr i Koła. Oddział stoczył pod Oleścem potyczkę z Rosjanami.

Ulica już Edmunda Taczanowskiego w Choczu

Służby wojewody wypatrzyły, że Rada Miejska w Choczu nie zdetronizowała Bolesława Wieczorka, który 23 stycznia 1945 roku, został komendantem Milicji Obywatelskiej w Choczu. Od 1962 roku znajduje się na liście Poległych za Władzę Ludową. „Mimo licznych ostrzeżeń, miał propagandowo oddziaływać na społeczeństwo i wdrażać nowy porządek”.

Z informacji przekazanych radiuCENTRUM przez badacza historii Chocza Jana Woldańskiego wynika, że 2 sierpnia 1945 roku Wieczorek udał się w nocy rowerem do Piły, aby zatrzymać Stanisława Fabisiaka. Nie zastał go. W drodze powrotnej został z funkcjonariuszem UB z Kalisza – Józefem Rupiczakiem zastrzelony.

Nowym patronem ulicy jest gen. Taczanowski – ziemianin z Wieczyna, który uczestniczył w powstaniu 1848 roku, a w powstaniu styczniowym dowodził oddziałem powstańczym. Dwukrotnie przechodził przez Chocz.

Od 12 lutego to on jest patronem ulicy, której dotąd patronował Bolesław Wieczorek – czyli „człowiek stąd” – jak mówi Jan Woldański – przewodniczący Rady Miejskiej gminy Chocz.

Źródło:http://www.rc.fm/news/chocz-z-wieczorka-na-taczanowskiego.html


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska