Zachowaj ostrożność w lesie!

Irena Kuczyńska26 kwietnia 20192min0
Las-5.jpg

Dyrekcja Nadleśnictwa Taczanów apeluje o rozwagę i zachowywanie szczególnej ostrożności podczas wiosennych spacerów po lesie.

Wilgotność ściółki jest około 1 procenta i każdy niedopałek może spowodować pożar – powiedział radiu Centrum zastępca nadleśniczego Janusz Ruda.

Nadleśnictwo Taczanów nie chce wprowadzać zakazu wejścia do lasu, który o tej porze roku jest piękny.  Ale przedłużająca się susza i brak wiosennego deszczu sprawia, że w lesie jest bardzo sucho. W poszyciu nadal są jeszcze suche trawy z ubiegłego roku, które w przypadku zaprószenia ognia, bardzo szybko by się zajęły.

Dlatego spacerując po lesie, czy przejeżdżając przez las, trzeba zachować szczególną ostrożność. Wyrzucając niedopałek papierosa z auta przez okno, też trzeba myśleć, że od niego może las się zająć. Mały ogień i wielka tragedia – mówi Janusz Ruda.

Nad bezpieczeństwem lasu przez cały czas czuwają służby, las jest monitorowany, ale – jak wiemy, płonie szybko.

Dodajmy, że na terenie Nadleśnictwa Taczanów znajduje  się Leśna Baza Lotnicza w której stacjonują 2 samoloty patrolowo – gaśnicze typu DROMADER wraz z obsługa naziemną i pilotami, którzy czuwają nad bezpieczeństwem lasów południowej Wielkopolski ale i nie tylko lasów.