Zapiski Stanisława Wyspiańskiego z podróży do Wielkopolski – w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

Avatar photoIrena Kuczyńska11 stycznia 20255min
grafika-spotkanie.jpg
„Jeśli wrócę to tam! Zapiski Stanisława Wyspiańskiego z podróży po Wielkopolsce” to nowa ekspozycja w Muzeum Ziemiaństwa, uzupełniająca główną wystawę czasową poświęconą sylwetce jednego z najwybitniejszych polskich artystów.
Wszystkie miłości Wyspiańskiego

Od 10 listopada w dobrzyckim Muzeum można oglądać wystawę „Wszystkie miłości Wyspiańskiego. Wokół artystycznych inspiracji czwartego wieszcza”. Wystawa cieszy się dużym uznaniem publiczności z Wielkopolski i nie tylko. Na wystawie możemy podziwiać prace zarówno samego autora „Wesela”, ale także obrazy jego znakomitych przyjaciół m.in. Jana Matejki, Józefa Mehoffera czy Konstantego Laszczki.

Wernisaż
Fragment ekspozycji
Fragment ekspozycji
Fragment ekspozycji
Fragment ekspozycji
Fragment ekspozycji

Na ekspozycji znajdują się także pamiątki związane z Wyspiańskim jak np. świadectwo szkolne, dziennik z osobistymi zapiskami, czy fotografie wykonane podczas jego licznych podróży. A ponieważ podróżowanie i zwiedzanie zabytków w Polsce i Europie było wielką pasją Wyspiańskiego (ogromną miłością), to właśnie o nich chcielibyśmy opowiedzieć podczas nowej ekspozycji przygotowywanej w dobrzyckim Muzeum – mówi Kinga Jaroszewska – Bałwas  – animatorka kultury w Muzeum Ziemiaństwa

.

Już 12 stycznia zaprezentujemy 7 rysunków wykonanych przez Stanisława Wyspiańskiego podczas jego pobytu w Gnieźnie i Poznaniu. Wracając z ukochanego Paryża do rodzinnego Krakowa, młody artysta (za namową swojego przyjaciela) postanowił odwiedzić właśnie Wielkopolskę. Zauroczony architekturą, przyrodą i ludźmi, wykonał kilkanaście prac stanowiących swoistego rodzaju pamiętnik podróży. Co zachwyciło Wyspiańskiego w naszej małej ojczyźnie? Jak zapamiętał swoją wielkopolską podróż? I dlaczego to właśnie o Poznaniu zdecydował się powiedzieć „Jeśli wrócę, to tam!”? Na te i inne pytania odpowie nasza wystawa.

Wielkopolska na nowo

Warto wspomnieć, że będzie to pierwsza prezentacja wyżej wymienionych dzieł w przestrzeni muzealnej. Prace nigdy wcześniej nie zostały udostępnione szerszej publiczności, pozostając w magazynach Muzeum Narodowego w Krakowie. Jest to więc niepowtarzalna okazja do odkrycia Wielkopolski na nowo, oczyma samego mistrza Wyspiańskiego.

Spotkanie autorskie

Wydarzeniu towarzyszyć będzie spotkanie z Moniką Śliwińską – redaktorką, pisarką, biografką Stanisława Wyspiańskiego.

 


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska