Zapiski z pamiętnika gołuchowskiego ogrodnika na wystawie plenerowej

Avatar photoIrena Kuczyńska9 października 20215min
czoloo.jpg
"Z pamiętnika gołuchowskiego ogrodnika" to tytuł wystawy plenerowej, którą można zwiedzać w ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie. 50 plansz, z fragmentami dzienników Adama Kubaszewskiego - zatrudnionego w 1876 roku przez Izabellę i Jana Działyńskich na stanowisku głównego ogrodnika w Gołuchowie, ustawiono przy ścieżce biegnącej przy Powozowni i starym dworku, w którym mieszkał Kubaszewski.
Adam Kubaszewski wśród leśników z Jarocina na dziedzińcu Zamku w Gołuchowie foto OKL

Adam Kubaszewski w Gołuchowie pracował do końca życia, najpierw u Działyńskich a potem u spadkobierców księżnej Izabelli – ordynatów  Czartoryskich. Był wybitnym ogrodnikiem, dendrologiem a przede wszystkim architektem gołuchowskiego założenia parkowego. Działyńscy dbali o rozwój Adama Kubaszewskiego, umożliwiali mu dostęp do fachowej literatury, finansowali wyjazdy zagraniczne.

Kubaszewski zdobywał liczne nagrody za gołuchowskie założenie ale też za projekty innych ogrodów. Cenną spuścizną po nim są dzienniki, które prowadził od swojego pierwszego zetknięcia z Gołuchowem w 1870 roku do roku 1919. XIX – wieczne rękopisy są cennym źródłem wiedzy o tym, co się działo w ogrodzie ale nie tylko.

Wystawa plenerowa rękopisów Adama Kubaszewskiego w OKL-u
Fragmenty rękopisów

Kubaszewski odnotowywał najważniejsze wydarzenia w życiu społeczności Gołuchowa. W 1890 roku odnotował „Comtessa morte” czyli hrabina umarła. Ta notatka sąsiaduje z informacją o pracach w ogrodzie.

Cały zbiór składa się z 6 zeszytów. Na wystawie plenerowej wyeksponowano 50 plansz z fragmentami dzienników z lat 1870 – 1919. Wszystkie zostały zdigitalizowane, można je czytać na stronie OKL-u 👉https://bit.ly/3EGtMTc.

Rękopisy Kubaszewskiego on-line

I ciekawostka. Dwa zeszyty przekazał OKL-owi Jerzy Szpunt – dyrektor Muzeum Regionalnego w Pleszewie w latach 80. Kolejne, ze zbiorów rodzinnych Krzysztofa Kielińskiego z Brzezia, przekazano placówce w 1992 roku.  Wystawę warto obejrzeć z katalogiem dostępnym w Muzeum Leśnictwa w wersji papierowej lub elektronicznej, którą znajdziecie tu: 👉https://bit.ly/3nSN9lR


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska