Żegocin zaprasza na Noc Muzeów

Irena Kuczyńska13 maja 20213min
zegocinn-czolowe.jpg

Na Noc Muzeów zaprasza w sobotę Ośrodek Kultury w Żegocinie, Stowarzyszenie Miłośników Wsi Żegocin oraz Wójt Gminy Czermin w powiecie pleszewskim. Impreza startuje o godzinie 18.00 w Saloniku Heleny Modrzejewskiej i Rodziny Chłapowskich. O 23.00 finał połączony z poszukiwaniem skarbu w żegocińskim parku. Impreza odbywać się będzie w reżimie sanitarnym.

W Żegocinie nie ma co prawda muzeum, ale wioska ma muzealny charakter. Jest tu pałac z końca XVIII wieku, w którym w końcówce XIX wieku pomieszkiwała ze swoim mężem Karolem Chłapowskim aktorka Helena Modrzejewska.

Pamięć o aktorce kultywuje od 2012 roku miejscowy Ośrodek Kultury, gdzie jest nawet Salonik Heleny Modrzejewskiej. Jest też w Żegocinie Sanktuarium Matki Bożej z cudownym obrazem, przed którym miała się modlić aktorka.

Historia kościółka w Żegocinie TUTAJ

Wszystkie te elementy wykorzystują liderzy Stowarzyszenia Miłośników Wsi Żegocin, organizując  Noc Muzeów. Impreza rozpoczyna się o 18.00 zwiedzaniem Saloniku Modrzejewskiej  i zajęciami dla dzieci. O 20.00 nabożeństwo w żegocińskim kościele, o 21.00 widowisko plenerowe “Modrzejewska w Żegocinie” i quiz historyczny.

O 22.30 staropolskie jadło. Pół godziny później poszukiwanie skarbu w żegocińskim parku. Do pałacu zapraszają też jego nowi właściciele.
Pałac w Żegocinie wybrał sobie właścicieli

W sobotnie popołudnie swoje prace zaprezentuje w pałacu artysta z Ostrowa Wlkp. Krzysztof Cepa.

O godzinie 18.00 w pałacu można obejrzeć wystawę fotografii koncertowej  Andrzeja Staszoka. Warto więc wybrać się w sobotę do Żegocina, gdzie w reżimie sanitarnym, będzie można uczestniczyć w atrakcjach Nocy Muzeów.