Elżbieta Ostrysz jest w Radzie Powiatu Pleszewskiego, jest też działaczką Prawa i Sprawiedliwości. Po urodzeniu córki, przebywa na urlopie macierzyńskim. Dyrekcja KRUS w Poznaniu zwróciła się do Rady Powiatu Pleszewskiego o zgodę na zwolnienie radnej z zajmowanego stanowiska.
Radni się nie zgodzili
Przed głosowaniem, Elżbieta Ostrysz poprosiła radnych o niewyrażenie zgody na jej odwołanie, powołując się na fakt przebywania na urlopie macierzyńskim, dodając, że jej odwołanie ma kontekst polityczny. Rada Powiatu Pleszewskiego na jej odwołanie zgody nie wyraziła. Tymczasem nastąpiło to jeszcze przed głosowaniem.
Pracodawca ma prawo
W uzasadnieniu swojego wniosku przesłanego do Rady Powiatu, powołując się na orzecznictwo sądów powszechnych, dyrekcja Regionalnego Oddziału Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Poznaniu pisze m.in., że „pracodawca ma prawo do doboru pracowników na wyższych stanowiskach kierowniczych i wypowiedzieć umowę jeśli przewiduje, że zatrudnienie nowego pracownika (na jego miejsce) pozwoli na osiąganie lepszych wyników”.
Nie chodzi o politykę
Dyrekcja KRUS w Poznaniu twierdzi, że decyzja o odwołaniu nie jest podyktowana pobudkami politycznymi, zaś ochrona osób na urlopie macierzyńskim nie dotyczy pracowników zatrudnionych na podstawie powołania. Nowa dyrektorka Donata Szymankiewicz nie jest mieszkanką powiatu pleszewskiego.
Czytaj też: Zmiana warty w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy