Zmiany w Dobrzycy

Avatar photoIrena Kuczyńska12 lutego 20183min
25442766_1804067042957540_5010626583548313669_n.jpg

Duże zmiany w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Dyrektor Wiesław Kaczmarek potwierdza informacje prasowe, że Muzeum Jana Henryka Dąbrowskiego w Winnej Górze (pow. średzki) będzie oddziałem dobrzyckiego muzeum. W samym pałacu w Dobrzycy można też spodziewać się zmian.

Pałac w Dobrzycy przed nowym sezonem będzie miał trochę przeorganizowane wnętrza

Pałac i majątek w Winnej Górze otrzymał w 1807 roku od Napoleona twórca Legionów Polskich we Włoszech Jan Henryk Dąbrowskich. Wykupiony przez marszałka Województwa Wielkopolskiego pałac, ma być siedzibą muzeum jego imienia, zarządzanym przez Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy.

W samej Dobrzycy też planowane są zmiany wystroju wnętrz. Sala egipska na piętrze stanie się jadalnią, gdzie wyeksponowany będzie stół, kredens z zastawą stołową, która właśnie jest kompletowana.

  Gabinet kominkowy

Na parterze w gabinecie pana domu będzie biurko, szafa z książkami, być może z mapą majątku a na pewno ze strzelbami myśliwskimi z pierwszej połowy XIX wieku, które były używane podczas polowań oraz strzelbami typu wschodniego, z których jedna mogła być wyprodukowana na Bałkanach w XVIII wieku. A zakupiono je niedawno od prywatnego kolekcjonera.

  Broń do gabinetu pana domu zakupiona od prywatnego kolekcjonera

Źródło:http://www.rc.fm/news/dobrzyca-zmiany-w-dobrzycy.html


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska