Życie religijne w czasie epidemii

Avatar photoIrena Kuczyńska29 marca 20204min
sw.-Florian-Pleszew.jpg

Życie religijne przenosi się do świata wirtualnego. Parafie transmitują msze święte. Proboszczowie komunikują się z parafianami za pomocą mediów społecznościowych.

Wiele parafii utworzyło profile na portalu społecznościowym i transmituje niedzielne msze św. oraz nabożeństwa Wielkiego Postu.Kiedy się przegląda Facebooka w niedzielne południe, na licznych profilach parafii, których po ogłoszeniu pandemii przybywa z każdą godziną nieomal, rozlegają się słowa kapłanów sprawujących msze święte i śpiewy nielicznych wiernych. Podobnie było w piątek po południu, kiedy sprawowano nabożeństwa Drogi Krzyżowej.

Na naszych oczach dzieje się rewolucja, bo w czasach zarazy, uziemiony w domu i przestraszony człowiek woli słyszeć słowa pokrzepienia od swojego proboszcza niż nawet od biskupa ale z daleka. Nawet przez internet tworzymy wspólnotę – napisała mi wczoraj 84 – letnia parafianka – facebookowiczka.

Św. Florian Pleszew,
Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gołuchowie,
Parafia Sowina  

Parafia św. Marii Magdaleny w Sośnicy
Parafia św. Jana Chrzciciela w Szymanowicach

Parafia Rozesłania św. Apostołów w Brzeziu

Parafia Wniebowzięcia NMP w Lenartowicach

Ks. Piotr Górski – Sanktuarium Maryjne w Tursku

Parafia św. Andrzeja w Choczu

W internecie proboszczowie zamieszczają informacje parafialne, także te na które czekają rodzice dzieci pierwszokomunijnych. Proboszcz św. Floriana przeniósł uroczystość na 27 września, proboszcz „Zbawiciela” dogaduje termin z rodzicami, proboszcz parafii w Tursku przenosi uroczystość na  27 sierpnia, na czwartek – dzień ustanowienia Najświętszego Sakramentu. Żeby wesprzeć właścicieli restauracji – tłumaczy ks. Górski.

Również  na czwartek – jesienią będzie przełożona uroczystość w Choczu, gdzie trwa ustalanie terminu z rodzicami. Nowe terminy ogłoszono już w Czerminie, Gołuchowie, w Sośnicy (2 września)  i Kucharkach.


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska