Noc Muzeów 2019 w powiecie pleszewskim

Irena Kuczyńska18 maja 20195min0
muzeum-regionalneczolo.jpg

Wszystkie muzea w powiecie pleszewskim włączają się w Europejską Noc Muzeów.

Zaprasza dziś Muzeum Zamek w Gołuchowie, Ośrodek Kultury Leśnej, Muzeum  Ziemiaństwa w Dobrzycy, Muzeum Regionalne w Pleszewie oraz Ośrodek Kultury w Żegocinie.

W pleszewskim muzeum – inauguracja 100 – lecia Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica. O 20.00 otwarcie okolicznościowej wystawy pamiątek: dokumentów, świadectwa, legitymacji, tarcz szkolnych, mundurków, ciekawa historia TUTAJ , zdjęć ze starych kronik.

A potem na dziedzińcu koncert w wykonaniu absolwentów pleszewskiego Staszka.

W Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy wystawa „Dla przyjemności z konieczności” Szczegóły wystawy TUTAJ, wzbogacona o pokaz starych samochodów na osi parku. Będzie czynny salonik fotograficzny oraz możliwość obejrzenia starych fotek w Panteonie.

W gołuchowskim Zamku zwiedzanie wnętrz z przewodnikiem oraz możliwość obejrzenia filmu „Muzeum utracone” (19.00, 20.00 i 21.00).

Dla najmłodszych opracowano quest „Izabela i kolekcja” (18.00 i 20.00). O 22.00 nocny spacer z przewodnikiem od Zamku do kaplicy, w której spoczywa Izabela z Czartoryskich Działyńska.

Ośrodek Kultury Leśnej oferuje zwiedzanie wystaw, koncert fortepianowy w Oficynie oraz pokaz traka sprzed 100 lat.

Noc Muzeów w Ośrodku Kultury w Żegocinie  rozpocznie się historycznym questem. Szczegóły TUTAJ

A potem kolejno: promocja publikacji „Śladami przeszłości”, prelekcja prof. Emiliana Prałata z UAM o Chłapowskich i Woronieckich z Żegocina. O 19.00 pieśni Stanisława Moniuszki w 200 rocznicę urodzin kompozytora.

Potem występ Kapeli Zamku Rydzyńskiego. O 22.00 proboszcz ks. Marek Kozica w kościele przypomni historię kościoła i parafii.

Z historii parafii oraz związków Heleny Modrzejewskiej z Żegocinem TUTAJ

O 23.00 największa atrakcja – poszukiwanie ducha Heleny Modrzejewskiej w 110 rocznicę śmierci aktorki zafascynowanej Żegocinem. No i regionalne danie nocy. Wielkie brawa dla małego Żegocina, który nie mając muzeum, organizuje Noc Muzeów z tak rozbudowaną ofertą.

 

W Noc Muzeów można się poczuć obywatelem świata. Wszak wszystkie muzea tej nocy czekają na gości z ciekawą ofertą.