Pleszewianie będą się uczyć przywracania czynności serca

Irena Kuczyńska12 października 20213min0
W Pleszewie trwają przygotowania do Światowego Dnia Przywracania Czynności Serca. W poniedziałek 18 października, w samo południe, na pleszewskim Rynku, 300 uczniów klas VIII pleszewskich szkół i 100 przedszkolaków będzie na fantomach ćwiczyć rytm prawidłowego uciskania klatki piersiowej. W tym samym czasie prawie 4000 uczniów i przedszkolaków, w swoich placówkach będzie na fantomach ratować ludzkie życie.
czolowe.jpg
które dla szkół w Lenartowicach i w Kowalewie oraz dla przedszkola w Marszewie,
Wydarzenie organizowane przez władze Miasta i Gminy Pleszew z okazji Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca, jest na skalę całego kraju – powiedziała radiu Centrum Anna Bogacz – rzecznik prasowy pleszewskiego magistratu.
Ponad 4000 uczniów i przedszkolaków, na Rynku i w szkołach oraz przedszkolach Miasta i Gminy Pleszew będzie na fantomach ćwiczyć rytm prawidłowego uciskania klatki piersiowej. Na Rynku przed ratuszem będzie ułożonych kilkanaście fantomów oraz 400  dzieci, które będą się zmieniać co 30 sekund. Dziać się to będzie pod okiem ratowników medycznych, strażaków, policjantów, strażaków.
Sztab organizujący Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca w Pleszewie 18 października 2021 roku
Wszystko to odbywać się ma pod kierunkiem ratowników medycznych z Dominikiem Kołaskim na czele. Akcja potrwa pół godziny.
W tym samym czasie podobne ćwiczenia odbywać się będą we wszystkich szkołach podstawowych i przedszkolach, publicznych i niepublicznych, co mają koordynować dyrektorzy szkół.
Na godzinę 12.30 zaplanowano wręczenie trzech defibrylatorów, które ufundowała pleszewska firma Famot S.A. a zostaną zawieszone na ogólnodostępnych budynkach oświatowych. Są to AED zewnętrzne, do których będzie całodobowy dostęp. Czyli zostaną zawieszone na przedszkolu w Marszewie, na szkole w Taczanowie Drugim i w Lenartowicach.
Potem, każdy kto przyjdzie na Rynek, będzie miał możliwość poćwiczenia resuscytacji na fantomach, które udostępnią ratownicy medyczni, policjanci i strażacy, którzy włączają się do akcji uczenia się przywracania czynności serca.
Musimy uczyć ratować się nawzajem – podkreślają organizatorzy wydarzenia i zapraszają w poniedziałek w południe na pleszewski Rynek.