Irena Kuczyńska
Region Pleszewski

Pleszewskie nazwiska. Najwięcej jest Marciniaków, Kałużnych i Antczaków

Marciniaki, Kałużni, Antczaki, Szymczaki i Michalaki – to najpopularniejsze nazwiska w mieście i gminie Pleszew. Prawie co setny  pleszewianin nosi nazwisko Marciniak, co dwieście trzydziesty to Kaczmarek.

Dane pochodzą z Wydziału Spraw Obywatelskich UMiG Pleszew. A oto pełna lista dziesięciu najpopularniejszych nazwisk: Marciniak (287), Kałużny (a)  (244), Antczak (200), Szymczak (188), Michalak (187), Kubiak (179), Sobczak (167), Michalski (a) 163, Biadała (159), Cierniak (151), Kaźmierczak (139), Kaczmarek (126).

Poniżej najbardziej znane Marciniaki: Bronisław Marciniak, Marek Marciniak i Przemysław Marciniak – fot. Irena Kuczyńska

Sprawdziłam, w jakiej części Polski mieszka najwięcej Marciniaków? Oczywiście w Wielkopolsce i w województwie łódzkim, tylko po kilku znajdziemy w Szczecinie, w Bydgoszczy, we Wrocławiu i w Warszawie. Kałużni zamieszkują w całym kraju, ale najliczniej  w Wielkopolsce i to południowo – wschodniej, trochę jest ich w Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu. Także największe zagęszczenie Antczaków przypada na Wielkopolskę, Zgierz, Łódź. Szymczakowie upodobali sobie Wielkopolskę, Warszawę, Wrocław, Łódź. Również  Michalaków, Kubiaków, Cierniaków, Kaźmierczaków najwięcej jest w Wielkopolsce, chociaż mieszkają w całej Polsce, tylko nie tak licznie jak w Wielkopolsce.  Nazwisko Biadała jest bardzo mało popularne w Polsce, w Polsce wschodniej prawie wcale nie występuje. Oprócz Pleszewa  występuje w Nowej Soli, Poznaniu, Zgierzu, Ostrowie Wlkp. Jarocinie.  Zamykające naszą pleszewską dwunastkę nazwisko Kaczmarek należy do najpopularniejszych w Polsce, jest na 16 miejscu.

Poniżej Michał i Błażej Kaczmarkowie

 

 

 

Wracamy do naszych najpopularniejszych nazwisk. Żadnego z nich nie spotkamy  na naszych gminnych świecznikach. Jedynie nazwisko Kaczmarek, które zamyka dwunastkę najpopularniejszych, znajdziemy w Radzie Miejskiej oraz w Radzie Powiatu Pleszewskiego. Błażej Kaczmarek – prawnik w Pleszewskim Centrum Medycznym jest Wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej a jego brat Michał Kaczmarek – nauczyciel w Zespole Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych – radnym powiatowym – członkiem Zarządu Powiatu w kadencji 2014 – 2018. Bracia mówią, że razem z żonami, dziećmi oraz rodzicami, mieszka ich w Pleszewie dziesięcioro.

Na zdjęciu poniżej Przemysław Marciniak z medalami za zwycięstwa w biegach i maratonach

A co z Marciniakami? Jest ich w końcu 287. To szukamy. Najbardziej znany jest Przemysław Marciniak – szef wydziału promocji w pleszewskim magistracie, znany też z przynależności do Team Pleszew. Ale nie tylko. To jego dziadek – Arkadiusz oraz brat dziadka Zdzisław dali początek pleszewskiemu klanowi Marciniaków. Chociaż właściwie trzeba by wspomnieć ich ojca, a pradziadka Przemysława, który przed wojną miał w Pleszewie przy ul. Poznańskiej restaurację. Zdzisław Marciniak był dyrektorem banku PKO w Pleszewie, Arkadiusz Marciniak był dyrektorem Spomaszu. Zdzisław  miał cztery córki i syna Marka Marciniaka – profesora Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Pleszewie. To do niego należy największy zbiór pocztówek starego Pleszewa.  Arkadiusz miał dwóch synów: Aleksandra, który w rodzinnym domu prowadzi firmę oraz Bronisława – rektora Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Honorowego Obywatela MiG Pleszewa. Ale profesorowie Marciniakowie to pleszewski ,,produkt eksportowy”. Nie ma ich w tych 287 osobach zapisanych w statystykach. Oprócz wspomnianego już Aleksandra i Przemysława z tej rodziny Marciniaków mieszka jeszcze w Pleszewie Lech brat Przemysław – syn Aleksandra jego żona.

Poniżej Marciniakowie wywodzący się z Lenartowic – rodzice, dziadkowie i pradziadkowie Marcina Marciniaka z ul. Różanej w Pleszewie

Marcin Marciniak mieszka na ul. Różanej. Jest pasjonatem fotografowania. Jego zdjęcia można znaleźć na pleszewskich portalach społecznościowych. Marcin zbiera rodzinne zdjęcia. Oczywiście są na nich Marciniakowie. Najstarsze przedstawia I Komunię św. jego dziadka Mariana Marciniaka. Są na nim także pradziadkowie Marcina Władysława i Andrzej Marciniakowie.  Jedno ze starych zdjęć prezentuje pleszewskich kolejarzy na ławeczce przed dworcem. Pierwszy z prawej to dziadek Marcina Marian Marciniak. Był kontrolerem ruchu na dworcu kolejowym w Pleszewie. A  ,,po godzinach” budował domy. Mali chłopcy na koniku to Zbigniew (tata Marcina) i Jan Marciniakowie z rodzicami, czyli dziadkami Marcina. Nazwisko Marciniak nosi mama Marcina,  brat ojca Jerzy, (Jan mieszka w Gdyni) oraz dwaj bracia Marcina:  Michał i Tomasz.

Łukasz Marciniak

Dotarłam  jeszcze do innych Marciniaków, rodziców oraz dziadków Łukasza Marciniaka – niegdyś lidera miejsko – gminnych struktur Platformy Obywatelskiej,teraz Stowarzyszenia Pleszewianie, prawnika, zatrudnionego w pleszewskiej kancelarii i odbywającego aplikację adwokacką w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Poznaniu.
Łukasz jest osobą rozpoznawalną, działającą na rzecz lokalnej społeczności. Jego dziadek Marian Marciniak z Zielonej pracował w Famocie, babcia Bożena Marciniak była główną księgową w szpitalu, ojciec Jarosław jest kierownikiem działu technicznego w Pleszewskim Centrum Medycznym, a mama Mirosława jest pielęgniarką. Łukasz ma dwóch braci Jakuba i Filipa.

Na drugim miejscy naszej Top Listy są Kałużni. Osób z tym nazwiskiem jest  244. Wśród najbardziej znanych nosicielek nazwiska jest dr Adela Grala – Kałużna – żona Lecha Kałużnego, była dyrektor a potem prezes Pleszewskiego Centrum Medycznego, aktualnie prezes Stowarzyszenia Pleszewski Uniwersytet Trzeciego Wieku, lekarz rodzinny,radna n owej kadencji, współwłaścicielka przychodni, matka trzech córek, z których najmłodsza jest też jeszcze Kałużna a najstarsza już Kałużna – Oleksy.

I jeszcze Adam Kałużny – profesor języka angielskiego w pleszewskim liceum, jego żona Ania – anglistka w Zespole Szkół Technicznych na Zielonej. Wiem, że Adam ma tatę oraz córeczkę, na pewno też Kałużną.

Nie można zapomnieć o jeszcze jednej bardzo ważnej osobie noszącej znane pleszewskie nazwisko o  Iwonie Kałużnej – dyrektorce Zespołu Szkół Usługowo – Gospodarczych w Pleszewie.

Na zdj. obok pani dyrektor w swoim gabinecie przy ul. Poznańskiej 34.

Na trzecim miejscu pod względem popularności w Pleszewie i gminie jest nazwisko Antczak. Nosi  je 200 mieszkańców miasta i gminy Pleszew. Ja znam jednego – Lecha Antczaka, który od 1981 roku pracuje w pleszewskim ratuszu jako pracownik gospodarczy, ale nazywają go też czwartym burmistrzem. Jest też Danuta Antczak – Burak – emerytowana nauczycielka Zespołu Szkół Technicznych w Pleszewie oraz Barbara Antczak – właścicielka sklepu z odzieżą męską MAKSIM przy ul. Poznańskiej.

Szymczaków jest 188. Osobiście znam Mariusza Szymczaka – dyrektora Domu Kultury w Pleszewie. Mieszka z żoną Kazimierą Szymczak w Brzeziu. Znam też innego Mariusza Szymczaka – kierowcę kartingowego. Kiedyś o jego sukcesach na torze pisał często w ,,Gazecie Pleszewskiej” Marek Blandzi.

Mariusz Szymczak – kierowca cartingowy z Pleszewa

Poniżej Mariusz Szymczak – dyrektor DK podczas Konkursu Wypieku Ciasta Domowego w Brzeziu 

 

 

 

 

 

Na piątym miejscu są Michalaki. To nazwisko nosi 187 osób. Najbardziej rozpoznawalny w Pleszewie jest ostatnio szef Osiedla Piastowskiego  Adrian Michalak. I jeszcze  Małgorzata Michalak – sołtyska  Dobrej Nadziei.

Na zdjęciu Adrian Michalak szef Osiedla Piastowskiego w Pleszewie

 

 

Szóstą lokatę zajmują   Kubiaki. Mam sąsiadów w swojej klatce przy ul. Reja 4/2. Bardzo sympatyczni, mieszkamy razem ponad 40 lat. Inni Kubiakowie to Andrzej i Małgosia z ulicy Słowackiego. Małgosia jeszcze pracuje w Spomaszu, Andrzej jest już na emeryturze. Spotykamy się na wycieczkach. Ostatnio byliśmy razem w Sankt Petersburgu. I Przemek Kubiak – wspaniały harcerz. Zawsze spotykamy się podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Celowo piszę Marciniaki, Antczaki, Szymczaki, Michalaki i  Kubiaki. Wiem, że to niegramatycznie, ale po poznańsku i po pleszewsku tak się mówi. Zatem wybaczcie mi proszę. Na Kubiakach moją opowieść o najpopularniejszych pleszewskich nazwiskach zakończę. Było bardzo subiektywnie. Być może kiedyś powrócę do tematu.

Sztab WOŚP – pierwszy od prawej Przemysław Kubiak

Małgorzata i Andrzej Kubiakowie w Rydze

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skomentuj na Facebooku