Syn pułkownika Mieczysława Mozdyniewicza pisze list z Nowego Yorku

Avatar photoIrena Kuczyńska27 kwietnia 20175min
Miroslaw-Mozdyniewicz.jpg

Opublikowany  na blogu artykuł o pułkowniku Mieczysławie Mozdyniewiczu – komendancie 70 pułku piechoty, przeczytał jego syn Mirosław Mozdyniewicz, który mieszka w Stanach Zjednoczonych.  Napisał do mnie list, który z  wielką radością cytuję

Autor listu – Mirosław Mozdyniewicz z żoną przy grobie rodziców Anieli i Mieczysława na cmentarzu w Słupsku

Kilka dni temu otrzymałem od przyjaciela w Pleszewie Pani artykuł o moim Ojcu i jego “działalności”,  w okresie w którym pełnił funkcje dowódcy 70 pułku piechoty. https://irenakuczynska.pl/pleszew-zawdziecza-pulkownikowi-stadion-a-pulkownik-pleszewowi-zone/.  Jestem jego synem, już w dość  podeszłym wieku i od wielu lat staram się,  aby pamięć o moim Ojcu przetrwała i była dostępna dla tych, co interesują się historią wojskowości.  W tym celu od wielu lat próbuję, żeby ta pamięć o Ojcu trwała.

Odwiedziłem wiele miejsc, w których Ojciec przebywał i wykonywał powierzone mu funkcje. To był Pleszew  Tarnopol, Gniezno, Colditz,  Srebrna Góra. Wszędzie tam byłem, szukając śladów i wszędzie tam te ślady znalazłem i starałem się je upamiętnić. Jak Pani wiadomo, w Pleszewie byłem na promocji książki pani Beaty Kozłowskiej o pułkowniku. W Tarnopolu znalazłem dom i mieszkanie, w którym mieszkaliśmy. W Gnieźnie postawiłem obelisk ku Jego pamięci.W Colditz pomogłem w organizowaniu wystawy o oficerach tam przebywających wraz z polskim konsulem z Lipska p. Królem. W Srebrnej Gorze odwiedziłem kazamaty, w których przebywał mój Ojciec oraz wystawę zorganizowaną przez hufiec harcerzy. W Słupsku do Izby Tradycji w 7 Brygadzie Obrony Wybrzeża przekazałem dużo pozostałości (pamiątek) po Ojcu.

Niestety, nie udało mi się  uzyskać pozwolenia od miejscowych władz w Słupsku do postawienia pomnika na rondzie Jego imienia. Skłócone władze w tym mieście użyły moja prośbę do własnych rozgrywek. W tej chwili jestem w kontakcie z władzami miasta Sochaczew i Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą,  żeby tam postawić granitowy pomnik.

Legenda wielkiej bitwy, w której uczestniczył mój ojciec, woła aby taki pomnik stanął w jednej z miejscowości lub na cmentarzu wojennym gdzie pod Jego dowództwem, 17 Dywizja Piechoty Armii Poznań,  okryła się chwalą,  bo jak to przedstawił w jednej ze swoich prelekcji prof. dr  hab. katedry wojskowości Uniwersytetu Poznańskiego  Grzegorz Łukomski – dywizja dowodzona przez płk. Mozdyniewicza, nie przegrała  żadnej bitwy o znaczeniu strategicznym a pod Celestynowem rozbiła swoją imienniczkę,  17 niemiecką dyw.piechoty. Czekam na odpowiedz władz sochaczewskich.

Również zwróciłem się z zapytaniem do burmistrza Pleszewa, o podobne pozwolenie na postawienie pomnika w Pleszewie.
Czytając Pani artykuł pomyślałem, że być może moja prośba do Pani o wsparcie w tym zakresie pomoże.  O to bardzo proszę.
Byłbym zaszczycony, utrzymując kontakt z Szanowną Panią w przyszłości.  Chciałbym wymieniać informacje o interesujących tematach-nie tylko o Pleszewie.

Dla informacji podaję, że nie urodziłem się w Pleszewie. Z nieznanych mi powodów matka moja, będąc w końcowej fazie ciąży ze mną,  była w podróży do Poznania i tam w Szpitalu Garnizonowym przyszedłem na świat. Podobno pierwsze bóle porodowe miała w Gądkach i mało co zostałbym tym,  o kim  poznaniacy mówią “pierdoła z Gądek”

Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za artykuł – Mieczysław Mozdyniewicz.


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska