Tajemnicze wykopaliska z dawnej Afryki w pałacu w Dobrzycy

Avatar photoIrena Kuczyńska23 lipca 20193min
image014.jpg

„Wielkie królestwa chrześcijańskie w Nubii” – to tytuł nowej wystawy czasowej, która od najbliższej niedzieli będzie eksponowana w Sali Egipskiej w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy.

Wystawa przygotowana przez Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, prezentuje zabytki pozyskane przez Polaków w trakcie badań prowadzonych w latach 60. XX wieku w Sudanie.

Nowoczesna ekspozycja zabierze zwiedzających do dawnej Afryki, do tajemniczego świata historycznej krainy – Nubii obejmującej środkowy bieg Nilu, obecnie na terenie południowego Egiptu i północnego Sudanu.

Starożytna Nubia do 4500 roku p.n.e cieszyła się wilgotnym klimatem, potem stała się pustynią. Historia tej krainy jest bardzo ciekawa, Nubia wspomniana jest w Starym Testamencie w Księdze Rodzaju.

Na przełomie lat 60. i 70. Polacy uczestniczyli w międzynarodowej akcji ratowania zabytków Nubii pod patronatem UNESCO.  Na wystawie w dobrzyckim pałacu będą eksponowane wyroby ceramiczne, malowidła ścienne, ryty naskalne, które pozwolą poznać życie mieszkańców tej części świata.

Ekspozycja doskonale koresponduje z wystawą o ziemiańskich podróżach  „Dla przyjemności i z konieczności. Na szlakach ziemiańskich podróży w XIX i XX wieku”, która cieszy się dużą popularnością i przyciąga do Dobrzycy wielu zwiedzających.

Relacja ze zwiedzania wystawy o podróżach ziemian „Z konieczności dla przyjemności” TUTAJ


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska