Wyższa pensja burmistrza ustalona, wyższe pensje urzędników obiecane

Irena Kuczyńska28 grudnia 20212min0
Od Nowego Roku burmistrz Pleszewa będzie zarabiać prawie 20 000 złotych (brutto) na miesiąc. Arkadiusz Ptak zapowiada podwyżki dla swoich zastępców oraz podwyżki dla pracowników ratusza i jednostek gminnych.
ptak-1.jpg

W lipcu 2018 roku rozporządzeniem Rady Ministrów obniżono wynagrodzenie  burmistrzom, wójtom, prezydentom. Burmistrz Pleszewa Arkadiusz Ptak stracił 20 procent pensji ustalonej przez Radę Miejską. Zaczął zarabiać mniej niż wcześniej jako zastępca burmistrza i mniej niż jego zastępcy.

Nowa ustawa umożliwia podniesienie wynagrodzeń, z  czego pleszewscy radni skorzystali, ustalając nową pensję burmistrza, która składa się z wynagrodzenia zasadniczego w kwocie 10 380 zł, 3 400 zł dodatku funkcyjnego, dodatku specjalnego (w wysokości 30% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego)  w kwocie 4 134 zł i 2 076 zł dodatku za długoletnią pracę (20% wynagrodzenia zasadniczego).

 

W sumie jest to 19 990 zł brutto czyli 12 500 zł na rękę. Uchwała radnych wchodzi w życie od stycznia 2022 roku ale z mocy prawa, z wyrównaniem od sierpnia, co dotyczy wszystkich prezydentów, wójtów i burmistrzów.

Od stycznia na podwyżkę mogą liczyć zastępcy burmistrza, którym pensję ustala burmistrz. Podczas sesji, na której radni jednogłośnie przegłosowali wyższe stawki swoich diet, padły też pytania o podwyżki dla urzędników.

Zarabiają oni często mniej niż otrzymują radni, których diety są nieopodatkowane. Arkadiusz Ptak zapewnił, że także pracownicy ratusza i jednostek samorządowych, otrzymają podwyżki.

Warto dodać, że  burmistrz Pleszewa odpowiada za miliardowy majątek miasta i gminy i za budżet, który w 2022 roku przekracza 140 000 000 złotych.

Sesja Rady Miejskiej TUTAJ