100 lat temu odbyła się w Pleszewie pierwsza matura w języku polskim

Avatar photoIrena Kuczyńska4 maja 20233min
liceum-1915.jpg
4 maja 1923 roku, w Państwowym Progimnazjum Humanistycznym w Pleszewie, które dało początek Liceum im. St. Staszica, pierwsi abiturienci zdawali maturę. Byli po kursach eksternistycznych.

 

Pierwsza matura została odnotowana w kronikach szkoły w roku 1923. Egzamin zdawało 7 osób, które  dwie klasy gimnazjum przerobiły na prywatnych kursach. Wszyscy zdali. Wśród maturzystów była jedna dziewczyna.

Eksterniści
Aula pleszewskiego liceum – zdj. ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Pleszewie

W 1918 roku, kiedy Polska odzyskała niepodległość, w Pleszewie było tylko 6 – klasowe gimnazjum, które powstało na bazie niemieckiej Realschule. Pełne prawa szkoła miała uzyskać dopiero w roku szkolnym 1924/25. Tymczasem siedmioro absolwentów klasy VI miało do wyboru przenosiny do szkoły np. w Ostrowie Wlkp. albo kursy eksternistyczne i matura u siebie. I tak, za zgodą kuratorium, wybrali naukę na prywatnych kursach, których udzielali im profesorowie progimnazjum w Pleszewie.

Patriotycznie z polskiego

Równo 100 lat temu, 4 maja 1923 roku, przystąpili do egzaminu maturalnego. Z języka polskiego mieli do wyboru dwa tematy: 1) Bohaterowie czynni w poezji romantycznej i 2) Wpływ głównych wypadków Polski porozbiorowej na poezję patriotyczną – do tego był cytat z wiersza Adama Asnyka „Baśń tęczowa”.

Idźcie piąć się w górę ! w górę!
Ponad ciemnych skał krawędzie
Może przyjdzie kto szczęśliwy
Co ją weźmie i posiędzie.
Choć nie dojdzie, chociaż padnie
Przecież życia nie roztrwoni
Bo najlepsza cząstka życia
W takiej walce i pogoni
 Zdali i ukończyli studia

Oprócz języka polskiego zdawali też egzaminy pisemne z języka łacińskiego, francuskiego, z matematyki i fizyki. Cała siódemka maturę zdała. Wszyscy ukończyli też studia wyższe. Jedyna dziewczyna Helena Makowska została farmaceutką, podobnie jak Józef Suchocki – ojciec premier Hanny Suchockiej. Prof. Józef Górski, podobnie jak Bolesław Celiński i Edmund Tomaszewski, ukończył wydział prawa. Został profesorem, był też rektorem Akademii Ekonomicznej w Poznaniu.

Więcej o pierwszej maturze po polsku w „Staszku” i o pierwszych latach nauki w szkole po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, przeczytacie: TUTAJ


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska