103 lata temu Polska wróciła do Pleszewa

Irena Kuczyńska2 stycznia 20214min
3 stycznia 1919 roku najważniejsze urzędy w mieście i w powiecie pleszewskim przejęli od Niemców Polacy. Najwyższą władzą stała się Rada Ludowa na Powiat Pleszewski.
Odezwa-3.jpg

W książce “Bociun” Tomasz Wojtala pisze, że już 2 stycznia 1919 roku, na posiedzeniu Rady Ludowej, porucznik Ludwik Bociański namawiał członków Rady z ks. Kazimierzem Niesiołowskim na czele, “do przejęcia władzy w imieniu narodu i państwa polskiego”.

Zwłaszcza, że gmach poczty przy ul. Poznańskiej już był przez Polaków przejęty i można było o kontrolować łączność telefoniczną i telegraficzną.
O księdzu Kazimierzu Niesiołowskim TUTAJ

Porucznik zacytował członkom Rady Ludowej zapewnienie majora Reutera – niemieckiego komendanta garnizonu pleszewskiego, że “z polecenia Ministerium Wojny w Berlinie wycofuje on wojsko niemieckie z Pleszewa”.

Bociański zgłosił gotowość przejęcia komendy wojskowej. Zasugerował rozwiązanie wszystkich rad robotniczych, żołnierskich, włościańskiej i pozostawienie jednej Rady Ludowej, która 3 stycznia 1919 przejęła władzę w Pleszewie i powiecie. Funkcję starosty powierzono Arturowi Szenicowi ziemianinowi z Korzkiew.

Sylwetkę hrabiego przywołuję  TUTAJ

Burmistrzem, do czasu wyborów, został  kupiec Stefan Karczewski, o czym nazajutrz poinformowano społeczeństwo za pomocą ulotek z odezwą.
O pierwszym burmistrzu Pleszewa TUTAJ

Wezwano też Polaków do oddawania broni i amunicji w ratuszu, zapowiedziano, że wszelkie rabunki będą karane rozstrzelaniem.

Nazwiska bohaterów lat 1918/19 w Pleszewie uwieczniono na tablicy pamiątkowej odsłoniętej 11 listopada 1918 roku na budynku Starostwa Powiatowego w Pleszewie. Uczestniczyła w uroczystości Hanna Suchocka – premier rządu RP w latach 1992/93, wnuczka Anny Suchockiej – członkini Rady Ludowej w Pleszewie w 1918 roku.

Relacja z odsłonięcia tablicy TUTAJ

Warto dodać, że 1 i 2 stycznia pleszewska kompania sierż. A. Kozłowicza brała udział w wyzwalaniu Ostrowa Wielkopolskiego i Krotoszyna – wspólnie z kompanią ppor. F. Pamina.

Niżej zdjęcie z roku 1928 z  odsłonięcia tablicy upamiętniającej pierwsze zebranie Rady Ludowej w Pleszewie jesienią 1918 roku. Drugie zdjęcie - porucznik Ludwik  Bociański z grupą oficerów w 1919 roku

Pleszewianie walczyli o Poznań i Krotoszyn