Flagi i sztandar
Z informacji zamieszczonych w książce „Bociun” autorstwa Tomasza Wojtali, wynika, że 106 lat temu pogoda w Pleszewie była wiosenna. Pleszewianie tłumnie wylegli na Rynek, od trzech dni w mieście wisiały odezwy z informacją o przejęciu władzy od Niemców. W oknach powiewały biało – czerwone flagi. W pleszewskiej farze już wcześniej mszę św. odprawił ks. Kazimierz Niesiołowski – prezes Rady Ludowej. Poświęcił na mszy sztandar pułkowy, który „za starej aksamitnej portiery uszyła żona kwatermistrza batalionu Wanda Grajewska”. Był to Biały Orzeł na amarantowym tle i napis Pleszewski Pułk Strzelców.
Parada i Orzeł
Na Rynek przybyły od strony koszar pleszewskie kompanie – na czele jechał ppor. Ludwik Bociański na koniu, za nim jego adiutant Roman Kaźmierczak. Za nimi dowódcy kompanii: ppor. Feliks Pamin i sierżant Antoni Kozłowicz. Paradzie towarzyszyła orkiestra dęta „złożona z muzykalnych rodzin Tuczyńskich i Małolepszych”. Do tłumów przemówił ks. Niesiołowski, odśpiewano „Mazurka Dąbrowskiego” i zawieszono na ratuszu Orła Białego.
106 lat później
Więcej: Trzech Króli z Orłem Białym w Pleszewie
W Trzech Króli Powiat Pleszewski tradycyjnie świętuje. O 11.45 w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej odbędzie się uroczysta msza św. O godzinie 19.15 w farze zaplanowano koncert „Kolęda jest kobietą”, w wykonaniu czterech wyjątkowych artystek.