200 lat dla pani Janiny!

Avatar photoIrena Kuczyńska14 maja 20192min
Janina-Kilińska.jpg

Mieszkanka Kuczkowa Janina Kilińska ukończyła 100 lat. Cieszy się dobrym zdrowiem. Często pyta swoje wnuki „co słychać w internecie”.

Janina Kilińska jest rówieśniczką II Rzeczpospolitej. Kiedy 11 maja 1919 roku przyszła na świat w Wieluniu, trwała jeszcze walka o ostateczny kształt granic Polski.

Życie jubilatki jest wpisane w trudne dzieje Polski. 1 września 1939 roku na jej rodzinny Wieluń spadły pierwsze hitlerowskie bomby. Uciekała z bliskimi w kierunku Warszawy.

W 1940 roku została wywieziona do Niemiec do pracy. Po zakończeniu wojny wyszła za mąż za Władysława Kilińskiego z Kuczkowa, gdzie wspólnie prowadzili gospodarstwo rolne, nie ulegając naciskom wstąpienia do spółdzielni produkcyjnej.

Pani Janina urodziła i wychowała troje dzieci, doczekała dziewięciorga wnucząt i trzynaściorga prawnucząt.

Cała – prawie siedemdziesięcioosobowa rodzina spotkała się na setnych urodzinach nestorki rodu. Podkreślano żywe zainteresowanie babci i prababci tym co się dzieje w Kuczkowie, zwłaszcza w parafii.

Jubilatka sama do komputera nie zagląda, bo – jak mówi – wzrok się jej pogorszył, ale prosi młodych, żeby jej przeczytali nowinki z internetu.

RADIO CENTRUM


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska