Ziemianie w podróży

Irena Kuczyńska12 kwietnia 20192min0
Muzeum-Ziemiaństwa.jpg

Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy zaprasza w niedzielę o godzinie 14.00 na wernisaż najnowszej wystawy poświęconej ziemiańskim podróżom zatytułowanej „Dla przyjemności, z konieczności. Na szlakach ziemiańskich podróży w XIX i XX wieku”.

Ziemianie podróżowali w interesach, turystycznie, „do wód”, na karnawał do miasta, na studia, w odwiedziny. Poruszano się karetami a od połowy XIX wieku w pociągami. Państwu zwykle towarzyszyła służba dbająca o bagaże, w których było wszystko, co mogło się przydać zarówno na noclegach jak i na miejscu.

Na wystawie w Dobrzycy będzie można zobaczyć stare bilety, listy przewozowe, paszporty, zestawy podróżne, kufry, pudła na kapelusze i cylindry, latarnie powozowe, mapy, które wypożyczono z licznych muzeów z całej Polski.

Nie zabraknie dużych zdjęć, gablot z planszami i historycznym komentarzem dla dzieci i dorosłych. „Wytyczona trasa poprowadzi odbiorcę przez różne etapy odbywania dalekich wypraw – od zapakowania bagażu, wyboru środka transportu i dopełnienia formalności, przez podróż do odnalezienie się w nowej kulturowo i etnicznie rzeczywistości” – mówi Kinga Jaroszewska z MZ w Dobrzycy. Partnerem medialnym wystawy jest radio Centrum.