
W budynku remontowanego dworca kolejowego w Kowalewie koło Pleszewa, budowlańcy odkryli pomieszczenie, którego nie było w żadnych planach. W niewielkim schowku znajdowały się pożółkłe dokumenty i trochę kolejowych drobiazgów. Znalezisko trafi do muzeum
Remonty
Od maja trwają remonty budynku dworca kolejowego PKP w Kowalewie, gdzie znajduje się siedziba stacji Pleszew. Koszt remontu budynku, który znalazł się w Programie Inwestycji Dworcowych na lata 2024-2030, przekracza 4 000 000 zł. I leży całkowicie po stronie PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Remont budynku przewiduje wymianę okien, drzwi, odnowę elewacji, modernizację poczekalni dla pasażerów oraz kasy. W budynku po remoncie mają powstać lokale użytkowe.
Czytaj: Remont dworca w Kowalewie
Znalezisko
Być może też pomieszczenie muzealne? Może to mieć związek z odkryciem przez budowlańców niewielkiego, zamurowanego pomieszczenia, którego nie było na planach. Po wyburzeniu ściany, oczom budowlańców ukazała się komórka, w której znajdowały się dokumenty, bilety, kolejowe gadżety. W sumie 30 worków historii miasta Pleszewa – potwierdza zastępca burmistrz Pleszewa Andrzej Jędruszek.



Muzeum?
Wiele wskazuje na to, że Muzeum Kolejki Wąskotorowej, które miało powstać w budynku Pleszew Wąsk. będzie musiało zmienić lokalizację, bo nieruchomość znajduje się na terenie, gdzie planowany jest przebieg CPK. Aktualnie nie można na tym terenie wydawać żadnych pozwoleń na budowę. Znaczy to, że planowana lokalizacja muzeum znajduje się pod znakiem zapytania.
Historyk zbada
Wracając do znaleziska, trafiło ono na przechowanie do Domu Parafialnego, docelowo przejmie je Muzeum Regionalne. Dokładnie przyjrzy się im historyk, regionalista Maciej Kowalczyk – członek Stowarzyszenie Pleszewska Kolej Trójszynowa. Będą udostępnione miłośnikom kolei, pod warunkiem, że nie zawierają danych chronionych kolejarzy.
Pleszew ominięty
Warto przypomnieć, że linia Kolejowa Poznań – Jarocin – Ostrów Wlkp. Kluczbork długości 178 km powstała w grudniu 1878 roku. Omija miasto Pleszew, o czym można przeczytać TUTAJ

