Wkrótce ruszy przebudowa małej parowozowni w Pleszewie na Dom Kultury. Przetarg wygrała ta sama firma, która już przebudowuje dworzec na bibliotekę.
W maju 2019 roku tereny pokolejowe będą zagospodarowane. Wartość modernizacji burmistrz Pleszewa Marian Adamek szacuje na 18 000 000 złotych.
Umowa podpisana. Wspólne foto przed zdjęciem Pleszewa z lotu ptaka: Arkadiusz Ptak, Marian Adamek, Marek Sawicki, Jan Grzybowski
Warto dodać, że miasto przejęło tereny pokolejowe w Pleszewie i w Kowalewie 12 lat temu. Jest to 10 ha gruntów z torami, dwoma dworcami i budynkami parowozowni dużej i małej. Pomysł na przeniesienie tu centrum kultury pojawił się kilka lat temu. Planowano, że Dom Kultury zostanie przeniesiony do budynku dawnego dworca.
Jednak plany się zmieniły, były uwarunkowane potencjałem obu stuletnich budynków. Postanowiono budynek dworca przerobić na Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Pleszew, a tzw. małą parowozownię na Dom Kultury. Na zagospodarowanie dużej parowozowni na razie nie ma pomysłu.
Ponieważ na razie nie udało się pozyskać środków na przebudowę dworca na bibliotekę, miasto zainwestowało tam własne środki, ale – co podkreślał na konferencji prasowej burmistrz Marian Adamek, starania o dotację na trwającą już inwestycję, będą czynione.
Tymczasem budowa biblioteki trwa, co można obserwować, przechodząc koło dawnego dworca kolejki. Otwarcie biblioteki zaplanowano na jesień tego roku. Na budowie pracuje konsorcjum – firma Retro Styl Marka Sawickiego i JG- BUD Jana Grzybowskiego z Poznania.
Na dworcu luty 2018
Ta sama firma wygrała przetarg na przebudowę małej parowozowni. W czwartek w pleszewskim ratuszu zastępca burmistrza Arkadiusz Ptak podpisywał z Janem Grzybowskim i Markiem Sawickim umowę na realizowanie kolejnej inwestycji położonej nieopodal, tak naprawdę oddzielonej tylko torami, na których stoją wagony SKPL.
Podpisanie umowy; od lewej Damian Szwedziak - UMiG Pleszew, Jan Grzybowski firma JG-BUD, Marek Sawicki - firma Retro Styl i wiceburmistrz Arkadiusz Ptak
W najbliższych dniach na małej parowozowni pojawią się budowlańcy. W ramach przetargu, który opiewa na 6 307 895 złotych konsorcjum (firma Retro Styl i JG-Bud z Poznania) przebuduje stuletni budynek, dobuduje nowy od ulicy Wojska Polskiego w miejscu placu zabaw – czyli pod okiem konserwatora zagospodaruje starą przestrzeń po nowemu, pozostawiając pod szkłem podświetlone tory.
Tak jest teraz
Już wkrótce w tym miejscu pojawią się bilbordy z wizualizacją nowego budynku. Na przebudowę parowozowni miasto pozyskało 4 345 293 złote z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.
W Domu Kultury (wejście od ulicy Wojska Polskiego) będzie sala widowiskowa podobna do tej, która jest w starym domu przy ul. Bogusza, będą 3 studia nagrań dla zespołów, które będą mogły odbywać próby. W części dobudowanej od strony Wojska Polskiego będzie sala audiowozualna. Wyposażenie Domu Kultury kosztować ma 1 200 000, na co trzeba ogłosić kolejny przetarg.
Tak będzie
W planach jest jeszcze przebudowa całego placu pomiędzy torami i marketem na parking i modernizacja ulicy Kolejowej, Strumykowej, częściowo Ogrodowej.
W 2019 roku dawny dworzec będzie pleszewskim centrum kultury i komunikacji, bo kolejka zostanie i dojdą przystanki autobusów dalekobieżnych. Miasto zabiega o środki unijne na modernizację tego terenu, gdzie oprócz parkingu bezpłatnego pojawić się mają obiekty używane na kolei.
O rewitalizacji już pisałam na blogu. Zachęcam do przeczytania artykułu: https://irenakuczynska.pl/rewitalizacja-pleszewarelacja-z-plac/
I tego artykułu: https://irenakuczynska.pl/centrum-kultury-dawnej-parowozowni-miasto-dostalo-pieniadze-rewitalizacje-budynku/
Historia pleszewskiej ciuchci w tym linku:https://irenakuczynska.pl/historia-pleszewskiej-ciuchci-ktorej-pozostaly-dworce-piekne-wspomnienia/
Wspomnienia pracownika pleszewskiej kolejki pana Kazimierza Garbarczyka http://pleszew.naszemiasto.pl/artykul/kiedy-przechodze-kolo-kolejki-to-placze-wspomnienia,1515595,art,t,id,tm.html