Droga na Florydę wiodła przez GeoGebrę

Avatar photoIrena Kuczyńska10 marca 201918min
53845609_2330278587016328_536367086566375424_n.jpg

Uczniowie Zespołu Szkół Publicznych w Kowalewie, z nauczycielką matematyki Teresą Zielińską, uczestniczyli w Międzynarodowym Szczycie Szkół w Pompano Beach na Florydzie.

Zdziwicie się zapewne, jak to się stało, że Kamil Kaliński, Krystian Urbaniak (aktualnie uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim) i Nikodem Dryjański oraz ich pani od matematyki, znaleźli się na International Summit 2019 na drugim końcu świata.

I to wśród szkół z 14 krajów świata: Brazylii, Chin, Egiptu, Francji, Indii, Irlandii, Nigerii, Peru, Polski, Szwajcarii, Turcji, Wielkiej Brytanii, Zimbabwe.
Zaczęło się od nauczycielki matematyki – Teresy Zielińskiej i jej kontaktów z dr Katarzyną Winkowską-Nowak i prof. Andrzejem Nowakiem z Uniwersytetu Humanistyczno – Społecznego w Warszawie. Zadzierzgnięte zostały 10 lat temu. Dzięki parze naukowców Teresa Zielińska nawiązała kontakt z nauczycielką biologii w Pompano Beach High School. Za pośrednictwem Skypa, przy użyciu tablic interaktywnych, w obu szkołach młodzi budowali drony.

Było to prostsze o tyle, że od kilku lat w Zespole Szkół Publicznych w Kowalewie funkcjonowało Szkolne Centrum Innowacji, które nawet otworzył prof. Nowak.

Teresa Zielińska mówi, że jej uczniowie w tym centrum tworzyli różne modele: np. słoneczne ładowarki do telefonów, domy pasywne, samochodziki napędzane energią słoneczną, silniki Stirlinga, które budował Kamil Kaliński.

Wizualizacje tych modeli były wykonane w programie GeoGebra. Zajmował się tym Krzysztof Łęcki – aktualnie uczeń klasy III technikum ZAPP w Ostrowie Wielkopolskim.

TUTAJ więcej o Szkolne Centrum Innowacji w Kowalewie

Swoje prace uczniowie przedstawiali na konferencjach ogólnopolskich i międzynarodowych w Warszawie (MATEMATYKA BEZ BARIER East-WEST CONFERENCE ON MATHEMATICS EDUCATION, Konferencja GeoGebry, Szkoła w dobie Internetu) przed naukowcami i nauczycielami z różnych stron kraju i zagranicy – podkreśla Teresa Zielińska.

Krzysztof Łęcki został nawet ekspertem GeoGebry na uniwersytecie w Kijowie. Na jego modelach wykładowca w Kijowie uczyła studentów – mówi nauczycielka.

I z błyskiem w oku  usiłuje mi wytłumaczyć, że  GeoGebra  to dynamiczny program do nauczania matematyki i innych przedmiotów ścisłych, którego ona nauczyła się od podstaw w 2008 roku a następnie prowadziła też kurs dla nauczycieli z Pleszewa i okolicy.

Od dziesięciu lat, nauczycielka ZSP w Kowalewie,  z powodzeniem szkoli nauczycieli z całego kraju. Dzięki GeoGebrze, można wspomóc proces nauczania matematyki i fizyki m.in. w zakresie funkcji czy brył.

Wspomniani już Kamil Kaliński i Krzysztof Łęcki dwa lata temu szkołę w Kowalewie ukończyli, ale Szkolne Centrum Innowacji funkcjonuje nadal i aktualnie jego członkowie tworzą robota, a dokładnie „ramię mechaniczne, które będzie przenosiło ładunki”, a także czołg, który jest zbudowany i zaprogramowany od podstaw. Samodzielnie drukowali na drukarce 3D potrzebne elementy. Warto dodać, że drukarkę również sami zbudowali.

Każdy z członków Szkolnego Centrum Innowacji robi coś innego, bo tak jest ułożony program: jeden programuje, inny lutuje.

W ramach SCI uczniowie robią też lodówkę na konkurs fizyczny – wylicza nauczycielka. Ma szczególny dar wydobywania z uczniów ich talentów i zdolności. Dyrektor Elwira Łucka mówi, że Teresa Zielińska „w każdym dziecku coś zauważy”.

Przypomina, że placówka, którą kieruje, jest „Szkołą z pomysłem na edukację”. A zaczęło się od projektu „Szkoła z klasą”, do którego weszło 3000 szkół z całej Polski. ZSP w Kowalewie znalazł się wśród 100 szkół z certyfikatem wręczonym w Pałacu Prezydenckim w Warszawie przez samego prezydenta.

W 2005 roku szkoła w Kowalewie wystartowała w konkursie zorganizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. I znów ZSP w Kowalewie znalazł się w 10 najlepszych.

I to tam, na gali, Teresa Zielińska poznała wspomnianych już dr Annę Winkowską – Nowak i prof. Andrzeja Nowaka. To wtedy matematycy stworzyli grupę samokształceniową a Teresa Zielińska została liderem.

I tak to się kręci, nie można się już z tego wyplątać – mówi matematyczka – A oczy jej się śmieją i wcale nie myśli o wyplątywaniu się z matematycznych zawiłości. Pracuje 32 lata i o emeryturze nie myśli. Zresztą dyrektorka by jej chyba na emeryturę nie wypuściła. To jest taka nasza perełka – podkreśla z uznaniem Elwira Łucka.

To między innymi oTeresie Zielińskiej myślał prof. Nowak mówiąc, „ta wasza szkoła w Kowalewie jest fenomenalna. Inni się mogą uczyć od Was”.

O sukcesach uczniów kowalewskiej szkoły można mówić długo i dużo. Na bieżąco można o tym czytać zarówno na stronie internetowej  TUTAJ Zespołu Szkół Publicznych w Kowalewie  jak i na portalu społecznościowym.Kliknij TUTAJ

Wspomnę tylko konkursy związane z matematyką, chociaż raczej nie z GeoGebrą. Do udziału w nich zainspirowała uczniów właśnie Teresa Zielińska.

22 listopada w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi odbył się wernisaż prac uczniowskich projektu „Escher – fenomen logicznego designu” połączony z wręczeniem nagród dla laureatów i wyróżnionych w konkursie „Matematyczne natchnienie dla artysty”.

Wśród  trzech laureatów z całego kraju, dwóch to uczniowie gimnazjum ze szkoły w Kowalewie: Patrycja Łojek i Miłosz Janicki.  Nikola Chwałkowska, Aleksandra Kołaska, Kornelia Szymaniak, Nadia Kaźmierczak i Natalia Guz otrzymały wyróżnienia.

I jeszcze sukces z ostatniej (prawie) chwili. Klaudia Kaczor wygrała wojewódzki etap konkursu  „Wiem wszystko o życiu i dokonaniach Constantina Carathéodory’ego – greckiego matematyka”, który został zorganizowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. I w finale krajowym otrzymała wyróżnienie. A w pleszewskim ratuszu dyplom od burmistrza Arkadiusza Ptaka.

A ja wracam do pobytu kowalewian w Pompano Beach High School, gdzie odbył się wspomniany na początku Międzynarodowy Szczyt Szkół. Nauczycielka mogła wybrać trzech uczniów. Musieli sobie sfinansować podróż, w czym pomogli sponsorzy, ale pobyt oraz udział w programie mieli bezpłatny.

Teresa Zielińska opowiada, że w czasie INTERNATIONAL SUMMIT 2019 nauczyciele i uczniowie mogli obserwować dowolnie wybrane przez siebie zajęcia edukacyjne prowadzone przez nauczycieli amerykańskich.

.Przebywając w międzynarodowym towarzystwie, mieli szanse poznawać różne kultury, szlifować język angielski, poznawać inne języki oraz dzielić się doświadczeniami.

Nie zabrakło atrakcji: była wycieczka po Florydzie, zwiedzanie Parku Narodowego Everglades – rejs łodzią wśród aligatorów, kameleonów i innych zwierząt, rozgrywki sportowe nad oceanem, pobyt w parku rozrywki dla młodzieży, zwiedzanie Uniwersytetu w BocaRaton.

Wyjazd do USA trwał 8 dni. Dostarczył uczniom wielu pozytywnych wrażeń. Szkoła pokazała się z jak najlepszej strony i dostaliśmy już zaproszenie na kolejny szczyt, który odbędzie się za dwa lata – mówi Teresa Zielińska.

Cieszy się, że dzięki jej osobistym kontaktom i sponsorom, udało się zebrać środki zwiedzenie Nowego Jorku, Waszyngtonu oraz NASA. W Nowym Jorku zwiedzali Manhattan, płynęli promem do Wyspy Ellis Island, zwiedzili Statuę Wolności, Wall Street, pomnik upamiętniający World Trade Center, Brodway, Central Park, Times Square, a także spacerowali nocą po Moście Brooklińskim. W Waszyngtonie zrobili spacer wokół Białego Domu, zwiedzili Kapitol, Centrum Kultury Papieża Jana Pawła II, Bazylikę Niepokalanego Poczęcia, Mauzoleum Abrahama Lincolna oraz pomnik Waszyngtona. Dużą atrakcją turystyczną było całodniowe zwiedzanie NASA - Centrum Kosmiczne Johna F. Kennedy’ego znajdującego się na przylądku Canaveral w stanie Floryda. Podziwiali z bliska wyrzutnię rakietową oraz rakiety, między innymi Atlantis, łaziki, oglądali filmy 3D o załodze przebywającej w kosmosie. Spotkali się z amerykańską kosmonautką, z którą można było porozmawiać i wziąć autograf.

To tyle. Jestem pod wrażeniem działalności edukacyjnej Teresy Zielińskiej, zwłaszcza, że matematyka nie była nigdy moim ulubionym przedmiotem. Może gdybym spotkała w swoim życiu taką nauczycielkę jak Teresa Zielińska, byłoby inaczej?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska