Od 2017 roku szpital przyjął ponad 740 pacjentów, którzy przeszli zawał serca i skorzystali z tak zwanej pełnej ścieżki leczenia. Porad udzielono 7400. pacjentom z regionu.
Co to jest KOS-zawał?
Program „KOS – zawał” funkcjonuje w Polsce od 2017 roku. Obejmuje leczenie i rehabilitację czyli diagnostykę zawału, terapię zgodną ze wskazaniami klinicznymi, rehabilitację kardiologiczną oraz ambulatoryjną opiekę specjalistyczną w okresie 12 miesięcy od momentu wystąpienia zawału mięśnia sercowego. Bywa, że po zawale, konieczne jest wszczepienie takich urządzeń, jak rozrusznik, kardiowerter-defibrylator czy stymulator resynchronizujący. Te świadczenia również znajdują się w programie.
Oddział, poradnia, rehabilitacja
Monitorowanie pacjenta po zawale serca odbywa się w poradni kardiologicznej. Chodzi o 3-4 wizyty w roku, podczas których pacjent ma możliwość porady oraz dostęp do wymaganych badań diagnostycznych. Pacjenci w Pleszewie mają do dyspozycji nie tylko oddział kardiologiczny, ale również poradnię specjalistyczną i rehabilitację dzienną.
Czytaj też:Kardiologia pleszewska się rozwija
Bez limitu
Statystycznie na 100 pacjentów z regionu aż 90% kontynuuje terapię w ramach „KOS- zawał”, co daje pleszewskiemu szpitalowi czołowe miejsce w regionie – podkreśla prezes Pleszewskiego Centrum Medycznego Błażej Górczyński. I co ważne, świadczenia w ramach programu „KOS zawał”, nie są przez NFZ limitowane – zapewnia Agnieszka Pachciarz – dyrektor Wielkopolskiego Oddziału NFZ w Poznaniu