„Pan_na Gołuchowie” – kontuszowa komedia, w której zagrali miłośnicy Gołuchowa

Avatar photoIrena Kuczyńska3 lipca 202220min
40-koniec-taniec-CZOLO.jpg
Na dziedzińcu Zamku Czartoryskich w Gołuchowie odbył się spektakl "Pan_na Gołuchowie". Wystąpili w nim aktorzy amatorzy. Różnica wieku pomiędzy sędziną Klementyną a paziem wynosi 65,5 lat. Aktorów łączy miłość do Gołuchowa.

 

Do końca nie było wiadomo, czy spektakl odbędzie się na dziedzińcu zamkowym, bo w piątek, późnym popołudniem lało i grzmiało. Na szczęście wiatr chmury rozpędził i chociaż pozostał, wpadając od czasu do czasu pod spódnice  chorążanki Honoraty, kasztelanki Doroty, margrabiny Franciszki, hrabiny Krystyny, Róży czy Zosi, nie przeszkodził publiczności w śledzeniu tego, co się działo na scenie.

Tajemnice garderoby

Ten czas przed spektaklem spędzałam w dyżurce strażników Zamku, która pełniła rolę garderoby. Mogłam do woli podglądać aktorki, które poprawiały sobie sukienki, dopinały koronki do kołnierzyków, przypinały peruki, wciskały się w halki na krynolinach, wszak akcja komedii kontuszowej „Pan_na Gołuchowie” toczy się w epoce baroku.

Małgorzata Chojnacka upina fryzurę Starościnie Jaskólskiej, przygląda się Hrabina Krystyna, w kolejce czeka Podstolina Marianna
Starościna Jaskólska w garderobie
Kasztelanka Dorota

Pytam, skąd stroje? Okazuje się, że margrabina Franciszka „wszechstronnie wykształcona”, gość w Zamku, która „bywa to tu to tam”, występuje we własnej sukni ślubnej. Na to „góra z lumpeksu” i biały kołnierzyk z firanki. Kasztelanka Dorota występuje w sukni, która „kiedyś grała w filmiku o Izabelli z Czartoryskich – Działyńskiej”.

Agnieszka Baranowska i Margrabina Franciszka z autorką bloga

Hrabina Krystyna halkę wypożyczyła w wypożyczalni sukien ślubnych, paź miał strój wypożyczony z teatru, starościna Jaskólska część stroju kupiła, część znalazła we własnej szafie. Agnieszka Baranowska do czarnej sukienki przypięła koronkę, odciętą z firanki. Sędzina Mikołajska suknię kupiła w sklepie ze strojami dla przebierańców. Hrabina Elwira zdradziła mi, że „suknia to inwestycja w spektakl”. Tymczasem w garderobie dopinano peruki, upinano loczki, dopinano części garderoby…

Pani Anna i Podstolina Marianna
Zaczęło się od Pauliny

A ja rozmawiam z Małgorzatą Chojnacką i Markiem Chojnackim – autorami scenariusza i reżyserami, którzy od listopada 2021 roku, pracowali z grupą gołuchowian nad spektaklem. Zdradzili mi, że ich fascynacja Gołuchowem rozpoczęła się od wykładu Pauliny Vogt – Wawrzyniak – kustosz Muzeum – Zamek w Gołuchowie z okazji 125 – lecia utworzenia Ordynacji Książąt Czartoryskich w Gołuchowie i Izabelli z Czartoryskich – Działyńskiej.

Czytaj też:
Paulina opowiada o Izabelli z Czartoryskich – Działyńskiej
Wycieczka z Gołuchowa do Poznania

Potem Marek Chojnacki na studiach podyplomowych dla menadżerów kultury (gdzie wykładał) spotkał Patrycję Walerowicz – Wojtkowiak  dyrektorkę Gołuchowskiego Centrum Kultury „Zamek” I tak to się zaczęło.

Koordynatorka projektu Patrycja Walerowicz – Wojtkowiak z portretem Agnieszki z Lipskich – Baranowskiej
To jest eksperyment

Marek Chojnacki mówi, że projekt „Pan_na Gołuchowie” jest eksperymentem artystycznym. Pomysł  powstał podczas przygotowań do wykładu z „historii teatru I połowy XX wieku”. Wśród dokumentów teatralnych wykładowca odnalazł ciekawą recenzję ze spektaklu zrealizowanego w Teatrze Polskim w Poznaniu w 1904 roku. Autorką wystawionej sztuki pod tytułem „Pan na Gołuchowie” była Agnieszka Baranowska , XIX-wieczna dramatopisarka, poetka, działaczka społeczna, animatorka kultury i ziemianka z Marszewa.Gościł u niej brat Adama Mickiewicza Franciszek oraz poeta Teofil Lenartowicz.

Małgorzata Chojnacka i Marek Chojnacki – to oni razem z gołuchowianami stworzyli spektakl
Agnieszka z Agnieszką

Agnieszka Baranowska z Marszewa (1819 – 1890) była autorką kilku sztuk, które wystawił w Pleszewie teatr zawodowy i amatorski (najprawdopodobniej z inspiracji Stanisława Sczanieckiego z Karmina), m.in. „Starosty kościańskiego”. W opinii współczesnych uchodziła ona za „utalentowaną i zacną obywatelkę i matronę powiatu pleszewskiego”. Utworem, który stał się inspiracją do wystawienia sztuki była komedia kontuszowa „Zamek w Gołuchowie”.

Agnieszka Rupiczak i Poetka Agnieszka z Lipskich – Baranowska – to na bazie jej utworu powstał spektakl „Pan_na Gołuchowie”

Jeśli chodzi o spektakl wystawiony w Gołuchowie – Chojnaccy podkreślają, że napisali tekst „Pan_na Gołuchowie” dopiero po spotkaniu z grupą osób, które przyszły na pierwsze spotkanie. Stworzyliśmy spektakl konkretnie dla tego zespołu – podkreślają Chojnaccy. Zmienili tytuł po to, żeby podkreślić, iż chodzi nie o „pana na Gołuchowie” tylko o „pan_nę na Gołuchowie”.

O projekcie TUTAJ

I ciekawostka – jedną z osób występujących w spektaklu jest … autorka Agnieszka Baranowska. Gra ją Agnieszka Rupiczak – energiczna aktorka – amatorka. W czasie spektaklu siedzi na krześle, obserwując, co się dzieje na scenie. Czasem się pojawia jako narrator …

Medyk i Agnieszka
Kontuszowa komedia pomyłek

Nie będę opowiadać treści spektaklu, można go przeczytać na profilu GCK „Zamek”. Jak to w kontuszowej komedii bywa, jest tam miłość, trochę pomyłek, ale wszystko kończy się happy endem. Jest tu muzyka, jest taniec, jest dużo ruchu na scenie.

Spektakl
taniec dworski

.

Sceną jest dziedziniec, schody, krużganki. Z każdego z aktorów, twórcy spektaklu wydobyli to, co w nim najciekawsze. Co podkreśliła koordynatorka projektu Patrycja Walerowicz – Wojtkowiak. Niezwykły małżeński duet przez 8 miesięcy prowadził aktorów z uważnością, miłością i empatią.

Spektakl
Hrabina Elwira, Podstolina Marianna, Starościna Jaskólska, Rejentowa Kukulska
Chorążanka Honorata, Sędzina Mikołajska, Róża, Hrabina Krystyna, Zosia
Kucharka druga foto Mateusz Walerowicz
Medyk, Wacław, Wojewoda, Sędzina Klementyna…
Róża, Zosia, Podstolina Zuzanna, Margrabina Franciszka
Wacław
Paź i Cześnikówna Jagoda
Wacław i Wojewoda
Bal maskowy od lewej Żołnierz Samochwał

U Leszczyńskich

Paulina Vogt – Wawrzyniak wprowadziła uczestników wieczoru w wiek XVIII – kiedy toczy się akcja utworu. Powitała obecnych w Muzeum Narodowym ale też w Zamku Leszczyńskich w Gołuchowie „bo tu się przenosimy”. Wszak głównymi męskimi bohaterami komedii Baranowskiej są Wacław i  Rafał Leszczyńscy. Wtedy właścicielami Gołuchowa byli Leszczyńscy.

Paulina Vogt – Wawrzyniak foto Mateusz Walerowicz
W Gołuchowie

No i wójt Marek Zdunek, który podzielił się niebanalną refleksją można zaprosić do Gołuchowa artystów, którzy zagrają spektakl i odjadą. Razem z nimi wyjedzie nastrój. Tymczasem nastrój wytworzony przez aktorów – amatorów zostanie na długo i będzie tworzyć wspólnotę. I tej wspólnoty życzył.

Marek Zdunek – wójt Gołuchowa foto Mateusz Walerowicz

I ta wspólnota w sobotni wieczór na dziedzińcu gołuchowskiego Zamku się wytworzyła. Grę aktorów obserwowali i trzymali za nich kciuki krewni, znajomi, przyjaciele na widowni. Były oklaski w czasie spektaklu i owacje na stojąco na koniec

Były kwiaty, były fotki, gratulacje i momenty wzruszeń. Tymczasem aktorzy zbierali siły na kolejny spektakl o 21.00. Widownia powoli się zapełniała.

Foto Mateusz Walerowicz

Ostatni raz

 

W sobotę odbył się spektakl  dodatkowy. Po  nim  Małgorzata i Marek Chojnaccy otrzymali od zespołu upominek – obraz autorstwa Rafała Walendowskiego, który pozwoli im zapamiętać gołuchowskie klimaty.

Przekazanie obrazu Żołnierzowi Samochwale
Małgorzata Chojnacka z obrazem autorstwa Rafala Walendowskiego

Na sobotni spektakl wejściówki otrzymała moja zaprzyjaźniona rodzina z Ukrainy. Oglądali przedstawienie z zapartym tchem. Pani Irina, to było piękne i wszystko zrozumieliśmy. Nawet 8 – letni Tiomka, który przyjechał do Pleszewa w lutym, siedział jak zaczarowany – usłyszałam od Natalii. I to jest też recenzja.

Fotorelacja TUTAJ

 

AGNIESZKA BARANOWSKA – Agnieszka Rupiczak

WOJEWODA -Zdzisław Jędraszek
ZOSIA – Martyna Grochowicka
WACŁAW – Michał Młynarczyk
RÓŻA – Klaudia Zmyślona
MEDYK – Jerzy Szukalski
DUCH – Katarzyna Karpińska
HRABINA KRYSTYNA – Lidia Chwalińska
HRABINA ELWIRA – Urszula Płaczek
MARGRABINA FRANCISZKA – Violetta Bartczak
SĘDZINA BARBARA – Maria Horzowska
SĘDZINA KLEMENTYNA – Halina Krzyżak
SĘDZINA MIKOŁAJSKA – Elżbieta Jamroszczyk
STAROŚCINA JASKÓLSKA – Alina Doktor
PODSTOLINA MARIANNA – Magdalena Zasieczna
PODSTOLINA ZUZANNA – Katarzyna Karpińska
REJENTOWA KUKULSKA – Monika Osuch
KASZTELANKA DOROTA – Kaja Król
PODKOMORZANKA EMILIA – Małgorzata Glapińska
CHORĄŻANKA HONORATA – Arleta Piotrowska
ŻOŁNIERZ SAMOCHWAŁ – Maksymilian Płaczek
CZEŚNIKÓWNA JAGODA – Laura Borowiak
KUCHARKA PIERWSZA – Elżbieta Jamroszczyk
KUCHARKA DRUGA – Małgorzata Glapińska
PAŹ – Mikołaj Jamroszczyk
TAJEMNICZY DWORZANIN – Marek Kubisiak
SCENARIUSZ I REŻYSERIA – Małgorzata Chojnacka, Marek Chojnacki
UKŁADY TANECZNE – Arleta Piotrowska

Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska