W gminie Czermin trwa kompleksowa termomodernizacja budynków szkół w Czerminie, Broniszewicach i Żegocinie. Koszt największej inwestycji gminnej sięga 6 000 000 zł.
Okna na pierwszy ogień
Praca wre od czerwca. Stolarka okienna w większości została wymieniona. Jeśli jednak zajdzie potrzeba opuszczenia przez uczniów jakiegoś pomieszczenia na jeden lub dwa dni, nie będzie problemu – wtedy będzie można zajęcia zawiesić, przejść na naukę hybrydową czy po prostu wykorzystać świetlicę bądź inne pomieszczenie – uważa wójt Gminy Czermin Sławomir Spychaj – z zawodu nauczyciel, znający dobrze szkolne realia.
Wymiana i modernizacja
Remontom poddano trzy obiekty – szkołę w Żegocinie pobudowaną w latach 70. XX wieku, w Czerminie z roku 1997 i w Broniszewicach, oddaną do użytku w roku 2000. Oprócz wymiany okien i drzwi projekt przewiduje docieplenie przegród zewnętrznych (stropodachy, stropy, ściany zewnętrzne), wymianę obróbek blacharskich, rynien, rur spustowych, wymianę pokrycia dachu z papy, modernizację systemów centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej, modernizację źródeł ciepła oraz montaż nowych kotłów.
Inwestycja z dotacją
Po remontach, które potrwają do czerwca 2023 roku, zwiększy się komfort pracy w szkole i o 30 procent powinny spaść koszty poboru energii. W Broniszewicach jest to gaz z butli, dwie pozostałe szkoły mają kotły na ekogroszek. Na inwestycję, której koszt wynosi
gmina pozyskała ponad 4 180 000 zł dotacji z Polskiego Ładu. 40 procent kosztów utrzymania szkół jest po stronie gminy – podkreśla wójt Spychaj.\