Zawsze 1 września wspominam swoich uczniów. Często tych najstarszych, z wieloma łączą mnie więzy koleżeństwa a nawet przyjaźni. Szczególne miejsce w moim sercu mają klasy, których byłam wychowawczynią. Zwłaszcza ta pierwsza… Dokładnie pamiętam wszystkie dziewczyny, z imienia i nazwiska, panieńskiego oczywiście.
Wciąż je mam przed oczyma i każdą rozpoznaję
Po raz kolejny zadumałam się nad zdjęciem, wykonanym pod koniec I klasy w I Liceum im. St. Staszica w Pleszewie. Klasa I E była bardzo liczna. W ciągu 50 lat wiele się zmieniło, dziewczyny wydoroślały, niektóre są już babciami, kilka przeszło już na drugą stronę tęczy. Ale ja wciąż je widzę w tych starych szkolnych ławkach. Mimo, iż nigdy nie udało nam się spotkać. W tym roku kończą 65 lat, są seniorkami… podobnie jak ja
Wszystkie debiutowałyśmy
Kiedy 1 września 1972 roku weszłam do sali na poddaszu w gmachu Liceum Ogólnokształcącego im. St. Staszica w Pleszewie, zobaczyłam czterdzieści par oczu wlepionych w siebie. Wszystkie debiutowałyśmy. Ja jako ich wychowawczyni – klasy IE i nauczycielka języka rosyjskiego. One jako licealistki. Ja byłam zestresowana, one też. Dla nauczyciela pierwsza klasa, w której ma wychowawstwo, jest jak pierwsza miłość. Co to nie rdzewieje i zostaje w sercu na zawsze…
Ewy
Chociaż dość dokładnie pamiętam wszystkie swoje klasy, bo mam je zapisane gdzieś ”na twardym dysku”, to tę pierwszą, pamiętam chyba najlepiej. Patrzę dziś na zdjęcie sprzed pół wieku i wspominam…Obok mnie siedzi Ewa. Często ją spotykam, bo mieszka w Pleszewie, pracowała w Miejsko – Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej. Wyszła za mąż za Janusza z IV A. Fajna z nich para. Rok temu spotkałam ich w Kołobrzegu, gdzie świętowali 40 rocznicę ślubu. Zawsze mamy o czym rozmawiać. Obok niej druga Ewa, pewnie wyjechała z Pleszewa, bo jej nie widzę.
Irki i Halinka
Dalej Irka – moja imienniczka, podobnie jak inna Irka – pielęgniarka. W 1957 roku, kiedy “moje dziewczyny” się rodziły, imię Irena było, jak widać, na topie. Irka – pielęgniarka, jeszcze w czasach ”starej przychodni” przy ul. Poznańskiej robiła mi zastrzyki w zabiegowym. I nie bolały. Nawet te bardzo bolesne. Dalej Halinka, niestety, już nie żyje. Odeszła dawno. Jeszcze kostnica przy starym szpitalu była używana. Spotkałyśmy się na jej pogrzebie.
Aldona i Ulki
Nad nią przysiadła Aldona z Jedlca. W latach 70. chodziły do pleszewskiego liceum dwie siostry Aldony, brat Wojtek i kuzynka. Aldona została nauczycielką języka polskiego. Wiem to, bo na jednym jubileuszu maturalnym była i opowiadała o swoich pedagogicznych doświadczeniach. Obok Ulka. Skończyła akademię medyczną i wróciła do Pleszewa. Pracowała jako pediatra w Poradni Dziecięcej w starej przychodni. Bywałam tam z moją najmłodszą córką. Teraz jest lekarzem rodzinnym. Z Urszulą jest związane jeszcze inne moje wspomnienie, już z nowego szpitala. W styczniu 1983 roku spotkałyśmy się na porodówce. Ona rodziła synka a ja córkę. Na oddziale jako położna pracowała druga Ulka z naszej IV E. Pomagała nam urodzić nasze dzieci. Kilka lat temu spotkałyśmy się w Kowalewie w kościele na pogrzebie naszej kochanej Ulki.
Kamila, Zosia i Gosia
Obok Ulki – lekarki rozpoznaję Elę, chyba była z Toporowa? Nie spotkałam jej już nigdy potem. I wspomniana już dwukrotnie Irka pielęgniarka. Obok niej trzy dziewczyny z Kwilenia – złotowłosa Kamila, której nigdy po maturze nie spotkałam, (prawdopodobnie też odeszła), Zosia i Małgosia. Ta ostatnia miała trzy siostry, wszystkie chodziły do liceum, wszystkie uczyłam, a z Gośką spotykałam się w czasach “gazetowych”. Jest radną w Choczu. Pamiętam dokładnie jej Tatę, był zawiadowcą na stacji w Pleszewie i był w Komitecie Rodzicielskim.
Śp. Ewa
Ewa (kolejna) trzymała się z Irką (kolejną, ale nie ma jej na zdjęciu)). Po maturze poszła do szkoły pielęgniarskiej. Kiedy w 1978 roku w starym szpitalu rodziłam syna, Ewa mnie odwiedziła na porodówce. Przyszła z okulistyki (taki oddział był w starym szpitalu). Była sama w zaawansowanej ciąży. Zanim jej córeczka Ewa poszła do I Komunii św. Ewa odeszła po ciężkiej chorobie. Znów spotkałyśmy się na pogrzebie. A grób Ewy jest na trasie moich wędrówek po cmentarzu przy ul. Kaliskiej.
Ewa i Halinka
Kolejna Ewa stoi, obejmuje ją Halinka z Chocza, która też jest pielęgniarką. Pracowała na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Ewa pleszewska wyjechała za mężem do Krakowa. Ale jak się widzimy, kiedy czasem zjeżdża do Pleszewa, zawsze się pozdrawiamy. Ewa mieszkała najbliżej szkoły. Przebiegła przez ulicę 1 maja (teraz Hallera) i już była na boisku.
Marysia i Teresa z Jadwigą
W tym rzędzie, idąc do prawej strony, stoi wspomniana już Ulka z Piekarzewa, schowana i częściowo widoczna może być Marysia z Pieruch (albo z Pieruszyc?). Też czasem ją spotykam. Słabiej widoczna obok, może być jedna z sióstr bliźniaczek z Kolonii Obory(?) w gminie Gizałki. Były dwie jednakowe dziewczynki Teresa i Jadwiga – ale jedna przeniosła się po I klasie (chyba) do technikum w Marszewie. Uczyłam później ich młodszą siostrę.
Alinka, Halinka i Ela
Dziewczynka w sweterku w paseczki to Alinka z Chocza. Ze smutkiem przyjęłam wiadomość o jej odejściu. Na schodach stoi Halinka. Też jej nie widuję, ale od rodziców, których często spotykałam, wiem, że mieszka w Ostrowie Wlkp. Mama Halinki też była w Komitecie Rodzicielskim. Tata – Stanisław kilka dni temu odszedł. Nad Halinką Ela – chyba z Czarnuszki. Mieszka w Pleszewie, czasem ją spotykam. Nad nią druga bliźniaczka – Teresa lub Jadwiga.
Anie i Jolka
Na szczycie Ania – teraz moja znajoma z portalu społecznościowego. Czasem spotykamy się na ulicy, Ania sunie swoim pojazdem ulicami Pleszewa, zawsze się uśmiecha i pozdrawia. I Jolka z Taczanowa, widywałam ją w Pleszewie, ostatnio jakoś mi zniknęła z horyzontu. Dziewczynka w okularach – jedna jedyna w całej klasie – to Ania, chyba z Zakrzewa pod Jarocinem.
Lucyna, Grażyna i Danuta
Obok Ani stoi Lucynka z Rokutowa. Miała piękny długi warkocz. Mieszkała w Pleszewie, spotykałyśmy się bardzo często, szczególnie w ostatnich latach, kiedy bardzo chorowała. Dużo rozmawiałyśmy. Także ona odeszła. Grażyna z Lenartowic teraz mieszka w Kowalewie. Widujemy się często. Zawsze sobie obiecujemy, że musimy się spotkać, żeby pogadać… I Danuta z Macewa. Pamiętam, że na wywiadówki przychodziła jej starsza siostra – nauczycielka, absolwentka naszego liceum.
Arleta, Krysia i Basia
Arleta – jej tata był wojskowym i też był w Komitecie Rodzicielskim. Arleta była farmaceutką, pracowała w Kaliszu w aptece. Spotkałyśmy się na wywiadówce w liceum. Jej syn Piotrek trafił po latach do mojej klasy. Ale Arleta wyjechała z Pleszewa… Obok uśmiecha się do mnie Krysia – przyjaźniła się z Irką – pielęgniarką. Za nią Basia z ulicy Kaliskiej. Pamiętam Basię, miała starszych rodziców, bardzo zatroskanych o najmłodszą pociechę. Spotykałam Basię kiedy pracowała w Spółdzielni Mieszkaniowej. Ale i ona odeszła…
Grażyna, Marylka, Krysia i dwie Halinki
Dziewczynka z burzą loków to Grażyna z Broniszewic. Też nic nie wiem o jej losach. Ale osobę pamiętam, bo była wysoka i postawna. Na murku niżej siedzi Marylka z Jarocina. Prawdopodobnie po I klasie przeniosła się do tamtejszego liceum. I jeszcze trzy dziewczynki na dole po mojej lewej stronie. Dwie Halinki i w środku Krysia. Halinka z lewej pracowała w kasie na stacji kolejowej w Pleszewie. Zawsze bardzo uprzejmie sprzedawała mi bilet. Krysia przez wiele lat pracowała na poczcie. Teraz opiekuje się wnuczętami. Mieszka w bloku na moim osiedlu. Często się spotykamy. Druga Halinka była z Gołuchowa. Nie spotkałam jej już nigdy po ukończeniu szkoły.
Przetrwały wspomnienia i wazon
Ot i wszystko. Nie wiadomo, z jakiej okazji zrobiono nam to zdjęcie w czerwcu 1973 roku. Ale dla mnie jest okazją do wspomnień o dziewczynach, z którymi spędziłam cztery (prawie cztery) lata mojego życia. Piszę prawie, bo jak były w czwartej klasie, ja w w Sylwestra 1975 roku urodziłam córkę i poszłam na urlop macierzyński. Ale na maturę w maju wróciłam. I pożegnałyśmy się je pięknie. Dostałam od nich w prezencie orientalny wazon. Przetrwał i do tej pory mnie cieszy, bo jest piękny nawet bez kwiatów.