Szpital zatrudnia na stałe dziewięciu psychologów i współpracuje regularnie z dwoma psychiatrami. Stres związany z pobytem w szpitalu, ciężkie choroby i wreszcie pandemia – to były najważniejsze powody rozmów ze specjalistami.
Co 10. pacjent
W 2022 roku w pleszewskim szpitalu leczyło się ponad 115 000 pacjentów. Ze wsparcia specjalistów skorzystało 10.775, czyli co 10. osoba. Podczas gdy w roku 2020 o poradę psychologów i psychiatrów prosiły 6 184 osoby, w 2021 konsultacji z udziałem psychologów, było już 7461. Zdaniem Marty Marciniak, koordynatorki zespołu psychologicznego w Pleszewskim Centrum Medycznym w ostatnim roku „doszło do kumulacji stresów i obciążeń. Z jednej strony choroby, z drugiej trudności w relacjach i lęk o przyszłość oraz wojna na Ukrainie”.
Każdy może skorzystać z pomocy
To spowodowało, że coraz więcej pacjentów przełamywało wstyd i szukało pomocy u specjalisty. Najczęściej tego wsparcia szukają pacjenci oddziału onkologicznego, położniczo-ginekologicznego i coraz częściej pediatrycznego. Psycholog przychodzi do pacjenta na zlecenie lekarza lub prośbę zainteresowanego bądź jego rodziny. Specjaliści są również dostępni dla pracowników szpitala – podkreśla prezes Błażej Górczyński. I co ważne, z pomocy psychologa mogą skorzystać pacjenci wszystkich oddziałów i poradni ambulatoryjnych PCM.
Terapie
Głównym zadaniem psychologów w szpitalu jest przede wszystkim szeroko pojęty proces diagnostyczny oraz oddziaływanie psychoedukacyjne i terapeutyczne, a także terapeutyczno-rehabilitacyjne działanie w formie terapii funkcji poznawczych. Prezes Górczyński podkreśla, że obecność psychologów i psychiatrów w PCM jest nie tylko uwarunkowana wymaganiami NFZ ale jest traktowana jako element zarządzania jakością w szpitalu.
Czytaj też: Siedem dni pod kroplówką w pleszewskim szpitalu