Szpital pleszewski ma aparat do wykrywania wirusów

Avatar photoIrena Kuczyńska21 grudnia 20222min
szpital-czolo.jpg
Pleszewskie Centrum Medyczne zakupiło nowoczesny aparat Real -Time PCR, który pozwala na wykrywanie wirusów z grupy SARS.

 

Aparat Real – Time PCR kosztował 400 000 zł. Pieniądze na urządzenie szpital otrzymał od wojewody z funduszu przeciwdziałania COVID-19 .

Aparat wykrywa bakterie i wirusy

Urządzenie – Aparat Real – Time PCR umożliwia wykrywanie wielu chorób bakteryjnych i wirusowych nie tylko takich  jak Covid-19, ale też RSV czyli syncytialnego wirusa oddechowego który atakuje górne i dolne drogi oddechowe. Aparat Real – Time PCR pozwala również wykryć wirusa grypy. Badanie RT PCR cechuje  się największą dokładnością wykrycia bakterii i wirusów, umożliwia ich szybkie rozpoznanie nawet u osób, które nie wykazują jeszcze objawów.

Zmniejsza koszty

Próbką do badań jest  przede wszystkim  wymaz z górnych lub dolnych dróg oddechowych. Do tej pory materiały były wysyłane do referencyjnych laboratoriów, co znacznie wydłużało czas oczekiwania na wyniki i generowało dodatkowe koszty – podkreśla prezes PCM Błażej Górczyński. Dodaje, że bez dofinansowania, szpitala nie byłoby stać na  wydatek rzędu 400 000 zł.

Ułatwia diagnozy

Warto dodać, że Technologia RT PCR jest stosowana w medycynie od dawna i jest nieoceniona przy diagnozowaniu boreliozy, wirusowego zapalenia wątroby, HIV czy wirusa brodawczaka. Jest też w stanie wychwycić choroby przenoszone drogą płciową.

Czytaj też: Egzoszkielet w Pleszewskim Centrum Medycznym

Ulica i tablica Edwarda Horoszkiewicza


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska