Wieś Grodzisko ma swoją etnograficzną mapę

Avatar photoIrena Kuczyńska27 marca 20234min
mapa4.jpg
Wieś Grodzisko, jako jedyna w powiecie pleszewskim, posiada etnograficzną mapę, którą stworzyła Magdalena Sobczak w ramach projektu "Wsie niezwykłe".

Na realizację otrzymała stypendium Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Papierową mapę otrzymali wszyscy mieszkańcy Grodziska. W wersji elektronicznej można ją oglądać w internecie.TUTAJ

Wartości lokalności

Projekt Magdy – z wykształcenia architektki krajobrazu, z pasji fotografki i regionalistki, jest przedsięwzięciem z pogranicza etnologii i reportażu literackiego. Jest to powrót do rodzinnej wsi, którą zna bardzo dobrze, a realizując projekt, starała się „wsiąknąć w wiejską codzienność”, pokazać wartości płynące z lokalności, braku anonimowości. Zaczęło się od profilu Społeczne Archiwum Wsi Grodzisko, gdzie wraz z innymi mieszkańcami, zaczęła gromadzić stare zdjęcia, odkrywać dziedzictwo i podkreślać unikatowość Grodziska, którego historia sięga XII wieku.

Miejsca znane i nieznane

Na mapie zaznaczyła 36 miejsc ważnych dla lokalnej społeczności, także tych, które zmieniły funkcje jak strażnica graniczna „Odwach” nad Prosną, gdzie była granica dwóch imperiów, czy dom nauczyciela z połowy XIX wieku. Pasjonaci historii znajdą na mapie zaznaczony gród z VIII – VII w pne, który był punktem oporu króla Władysława Łokietka w walce z Krzyżakami.

Etnograficzna mapa wsi Grodzisko
Mapa wsi Grodzisko

Odkrywać ducha Grodziska

Na mapie są też swojsko brzmiące nazwy dzielnic: Tumidaj, Kozi rynek, Rudunek, Łaziska, Okopy szwedzkie, Huby. Mapa etnograficzna, którą otrzymali wszyscy mieszkańcy Grodziska, a każdy może ją oglądać w internecie, ma podkreślić specyfikę wsi i niepowtarzalność jej zasobów. Ma kultywować tradycje a także odkrywać ducha Grodziska.

Czytaj: Magdalena Sobczak podróżuje, opisuje, fotografuje


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska