Wartość projektu opiewa na 2 500 000 zł, w tym 90 procent to dofinansowanie, w części ze środków unijnych, w części z budżetu państwa – mówi Izabela Świątek – zastępca burmistrza Pleszewa. Podczas nadzwyczajnej sesji Rada Miejska w Pleszewie podjęła uchwałę o przystąpieniu do projektu wdrażającego przekształcenie Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Centrum Usług Społecznych .
Nie tylko zapomogi
Prace nad wdrażaniem zmian rozpoczną się od 1 lipca. Ideą CUW jest poszerzenie usług świadczonych przez Ośrodek o nowe usługi i zaproszenie do współpracy instytucji, firm, osób, które mają potencjał. W związku z tym na terenie MiG Pleszew będą w ramach przyszłego CUS wdrożone nowe usługi np. objazdowy rehabilitant, pomoc psychologa dla rodziców, złota rączka czyli świadczenie drobnych napraw w domu, sprzątanie, opieka nad dzieckiem na godziny.
Najpierw diagnoza potrzeb
Będą one wynikiem diagnozy potrzeb i potencjału lokalnej społeczności. W zależności od indywidualnie rozpatrywanej sytuacji osoby chcącej z usług skorzystać, będą one nieodpłatne lub w części odpłatne. Chodzi o to, żeby pomoc społeczna nie kojarzyła się tylko z sytuacjami krytycznymi – tłumaczy ideę CUS Izabela Świątek zastępca burmistrza Pleszewa.
Jarocin już ma
Już 6. miast w Wielkopolsce, we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej, projekt zrealizowało, wśród nich jest Jarocin. W tej edycji do projektu przystępuje 7 gmin, w tym Pleszew.
Czytaj też: Teleopieka dla samotnych seniorów