Miasto złożyło do Banku Gospodarstwa Krajowego wniosek o dofinansowanie. Aktualnie trwa wyprowadzanie mieszkających tu rodzin do innych lokali komunalnych – informuje Arkadiusz Ptak burmistrz Pleszewa.
Mykwa i mieszkanie kantora
Kamienica została zbudowana w latach 60. XIX wieku jako mykwa (łaźnia), szkoła talmudyczna dla chłopców i mieszkanie kantora miny żydowskiej. – mówi Adam Staszak – dyrektor Muzeum Regionalnego w Pleszewie Znajduje się w Gminnej ewidencji zabytków nieruchomych. Sąsiaduje z synagogą wybudowaną na działce oddanej przez niejakiego Stragierowicza w latach 30. XIX wieku.
Wejście do synagogi było od ulicy Ogrodowej. Od strony ulicy Wrocławskiej (Sienkiewicza) stał dom rabina (teraz tam jest budynek mieszkalny).
Morderstwo w kamienicy
Z tym budynkiem jest związana kryminalna historia. W latach 30. XX wieku, kiedy Żydów pozostało już w Pleszewie niewielu, bo opuścili miasto jedni w II połowie XIX wieku, inni po odzyskaniu niepodległości po roku 1918, zaś właścicielem nieruchomości był Szlamowicz, doszło tu do morderstwa. Dorę Malinowska zamordowała polsko – żydowska szajka. Policja zatrzymała ich w Wadowicach. Był proces. Zabójca Dory został skazany na śmierć, towarzyszący mu Polak otrzymał karę więzienia a nieletnia Chaja trafiła do zakładu poprawczego – o czym opowiada Adam Staszak.
Okoliczności morderstwa zostało szeroko opisane w Dzienniku Ostrowskim z 5 stycznia 1936 roku TUTAJ
Nowe mieszkania w dawnej łaźni
Po wojnie synagoga stała się magazynem, teraz ma prywatnego właściciela, natomiast budynek dawnej mykwy został zagospodarowany na mieszkania komunalne. Władze miasta zamierzają przeprowadzić w kamienicy remont, podobny do tego, który właśnie się finalizuje w budynku przy Sienkiewicza 35. Aktualnie przy Ogrodowej 1 mieszka jeszcze 7 rodzin, którym Pleszewskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego szuka innych lokali.
Czytaj: Był dom uciech, będą mieszkania przy Sienkiewicza 35
Jest dotacja
W ratuszu jest gotowy projekt przebudowy kamienicy – docelowo powstanie tu 10 mieszkań na wynajem – mówi burmistrz Arkadiusz Ptak. Szacowany koszt przeróbki starego domu na nowoczesne mieszkania to 2 500 000 złotych. Ale miasto liczy na 80 procent dofinansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego, na które już złożyło wniosek.
Ogrodowa będzie jak nowa
Po remoncie kamienicy, wyburzeniu szopek i komórek, uporządkowaniu terenu, powstanie kolejny ładny kawałek miasta Pleszewa, wszak ulica Ogrodowa prowadzi od Rynku na tereny pokolejowe, które są architektoniczną perełką.
Czytaj: Pociąg do kultury z nominacją do nagrody w Barcelonie
Na rogu Zamkowej i Ogrodowej Był zajazd jest Galeria Zamkowa
Historia Fabryki Misiaków w Pleszewie przy ul. Ogrodowej
O pleszewskich Żydach:Nie ma grobów ale jest cmentarz na osiedlu Mieszka I-