Pleszewskie jubileusze w Muzeum Regionalnym

Avatar photoIrena Kuczyńska28 września 20235min
8-1.jpg
Dwie wystawy jubileuszowe otwarto w Muzeum Regionalnym w Pleszewie. Jedna upamiętnia 740 - leciu Pleszewa, druga 25 - lecie odrodzonego powiatu pleszewskiego. Nagrodzono laureatki konkursu historycznego.

Przez cały wrzesień muzeum było zamknięte z powodu remontów. Otwarcie – w ostatni czwartek września – zbiegło się z wernisażem dwóch okolicznościowych wystaw.

Od civitas Plessow

W większej  umieszczono plansze z najważniejszymi datami i wydarzeniami z 740 – letniej historii miasta Pleszewa. Rozpoczyna się od 2 października 1283 roku, kiedy to  w dokumencie sądowym księcia wielkopolskiego – późniejszego króla Przemysła II  wspomniano „civitas Plessow'” czyli „miasto Pleszew”. Dyrektor Adam Staszak wyjaśnił, że Pleszew musi  być starszy o kilkadziesiąt lat, wszak w 1283 roku był już miastem.

Kościół, pożar, Solidarność

Na planszach znajdujemy m.in. informację o księżnej Annie z Tenczyńskich – Raciborskiej, która w 1518 roku ufundowała kościół św. Ducha, wielki pożar Pleszewa w 1806 roku, zakup majątku na Maliniu przez Jouanne’ów, gazety wydawane w Pleszewie pod zaborami i w II RP,  włączenie prądu w Pleszewie w 1898 roku, budowę kolei Poznań – Kluczbork z pominięciem Pleszewa, odbieranie właścicielom firm i majątków w 1946 roku, „Solidarność” w 1980,  budowę szpitala w 1982 roku…

Czytaj: Pani Pleszewska czyli Anna z Tenczyńskich – Raciborska

Historia szpitalnego kościółka św. Ducha

Wielki pożar Pleszewa w czerwcu 1806 roku

Pleszew z prądem od 1898 roku

25 lat odrodzonego powiatu

W sali mniejszej są plansze, dokumenty, zdjęcia upamiętniające 25 – lecie odrodzonego powiatu pleszewskiego. Na wernisaż przybyli wszyscy starostowie: Edward Kubisz, Michał Karalus i Maciej Wasielewski. Był też były Przewodniczący Rady Powiatu Bogdan Skitek, lider Solidarności z 1980 roku Krzysztof Szac, były Naczelnik MiG w latach 80. Teofil Fengier.

Powiat pleszewski – trzy razy się pojawiał i znikał

Teofil Fengier, Bogdan Skitek, Maciej Wasielewski, Michał Karalus, Mieczysław Kołtuniewski, Edward Kubisz, Krzysztof Szac
Zapomniana rocznica

Obecny na uroczystości były Naczelnik MiG Pleszew ale też Przewodniczący Rady Powiatu  Mieczysław Kołtuniewski przypomniał o trzeciej rocznicy przypadającej w tym roku. Równo 40 lat temu – w 1983 roku, w wykupionym od pp. Szuszczyńskich dawnym zajeździe pocztowym, miasto zaczęło tworzyć Muzeum Regionalne z dyrektorem Jerzym Szpuntem na czele.

Historia Pleszewskiego Towarzystwa Kulturalnego

Mieczysław Kołtuniewski przypomniał o jubileuszu Muzeum Regionalnego
Konkurs historyczny

Dyrektor Muzeum Regionalnego  Adam Staszak wręczył też nagrody laureatkom historycznego konkursu. Wygrała go Łucja Gomułka (ZSP nr 3 w Pleszewie), II m zdobyła Maja Trzebowska (ZSP nr 3 w Pleszewie), III Patrycja Czajka (ZSP nr 1 w Pleszewie).


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska