Muzeum zamknięte na czas remontu i odsłaniania przeszłości budynku

Avatar photoIrena Kuczyńska6 września 20234min
3-1-1.jpg
Muzeum Regionalne w Pleszewie jest zamknięte dla zwiedzających. Rozpoczęło się zabezpieczanie kamiennych fundamentów budynku z lat 30. XIX wieku.

 

Osuszone i pomalowane będą sale wystawowe. Otwarcie muzeum po remoncie będzie połączone z wystawą z okazji 740 – lecia Pleszewa i 25 – lecia odrodzonego powiatu pleszewskiego.

Zabezpieczanie i malowanie

Budynek przy Poznańskiej 34 jest rówieśnikiem ratusza zbudowanego w latach 30. XIX wieku po wielkim pożarze miasta Pleszewa  w 1806 roku, kiedy powiększono Rynek i zmieniono plan centrum miasta. Pobudowany jako zajazd pocztowy, gdzie do końca XIX wieku zatrzymywały się dyliżanse z pasażerami, listami i paczkami, na fundamentach z kamieni polnych, które zostały odsłonięte, będą oczyszczone i zabezpieczone przez konserwatora jako zabytkowe. Równocześnie trwa zabezpieczanie przed wilgocią, czyszczenie i malowanie sal wystawowych – powiedział radiu Centrum Adam Staszak dyrektor muzeum.

Koniec dyliżansów

Zajazd przestał być potrzebny, kiedy wycofano dyliżanse, ludzie zaczęli podróżować koleją a w 1898 roku, pobudowano w Pleszewie Królewską Pocztę. Do dziś na dziedzińcu dawnego zajazdu jest studnia do pojenia koni. Stajnie były w głębi nieruchomości. Wracając do budynku dawnego zajazdu Adam Staszak pokazuje miejsce, gdzie dostawiono przybudówkę. Nawet cegła jest inna.

Ciekawe: Był kościółek, była poczta, została ulica

Adam Staszak pokazuje ślady na murze, gdzie dobudowano przybudówkę. Inny jest kolor cegieł w fundamentach
Otwarcie z wystawą na 740 – lecie

40 lat temu miasto zabytkowy budynek kupiło i zaczęło w nim tworzyć Muzeum Regionalne. Otwarcie placówki po remoncie zaplanowano na 28 września. Wtedy zostanie otwarta wystawa prezentująca najważniejsze wydarzenia z 740 – historii miasta Pleszewa. Znajdzie się na niej dokument sądowy Przemysła II z 1283, gdzie po raz pierwszy wspomniano Civitas Plessov – miasto Pleszew i pieczęć herbowa.

Dokument, w którym od notowano Civitas Plessov – miasto Pleszew 2 października 1283 roku
Pieczęć herbowa

Kolejne urodziny miasta Pleszewa

Historia Pleszewskiego Towarzystwa Kulturalnego

Druga część wystawy będzie poświęcona 25 – leciu odrodzonego powiatu pleszewskiego. I ciekawostka – Pleszew został siedzibą powiatu dopiero w czasach pruskich w 1817 roku.

Powiat pleszewski – trzy razy się pojawiał i znikał

 


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska