Pleszewskie Dni Ginekologiczne pod znakiem uroginekologii

Avatar photoIrena Kuczyńska5 października 20236min
322382621_562949825332751_4469441491567130128_n.jpg
Pleszewskie Centrum Medyczne organizuje w sobotę "Pleszewskie Dni Ginekologiczne. Uroginekologia" z udziałem wybitnych specjalistów, także zagranicznych. 

Zanim prelegenci spotkają się z uczestnikami sympozjum, w szpitalu pleszewskim zostaną przeprowadzone dwa zabiegi operacyjne.

Wstydliwy dział medycyny

Niedawno w PCM odbyły się  Pleszewskie Dni Onkologiczne teraz czas na kolejną konferencję, podczas której szpital chce przybliżyć medykom temat uroginekologii, będącej nadal wstydliwym dla pacjentek działem medycyny.  Zajmuje się on schorzeniami żeńskiego układu moczowo-płciowego.

Coraz młodsze pacjentki

Tymczasem  – jak mówi prezes Pleszewskiego Centrum Medycznego Błażej Górczyński, wzrasta liczba pacjentek, które skarżą się m.in. na wysiłkowe nietrzymanie moczu, nadreaktywność pęcherza moczowego, przetoki moczowo – płciowe czy zespoły bólowe w obrębie miednicy mniejszej. I wiek nie jest tu wyznacznikiem, te schorzenia dotykają coraz młodszych pacjentek i nie zawsze ma to związek z przebytymi ciążami czy chorobami współistniejącymi – mówi prezes szpitala.

Przełamać wstyd

Dodaje, że medycyna bardzo się rozwinęła w zakresie leczenia tych dolegliwości i komfort życia wielu kobiet może się znacząco poprawić. Chcemy pogłębić temat i zachęcić panie do przełamania wstydu i leczenia – dodaje Górczyński.

Wybitni specjaliści

Liczne kontakty w środowisku naukowym sprawiły, że nasze zaproszenie przyjęło wielu wybitnych specjalistów w swoich dziedzinach – zarówno lekarzy, jaki i fizjoterapeutów, którzy przybliżą uczestnikom spotkania tematy zawarte w agendzie – mówi rzecznik szpitala Ireneusz Praczyk.

Zaczęło się w Ammerland Klinik

Problemy, które będą poruszane podczas szkolenia wpisują się w podejmowane przez szpital działania. Wiele lat temu w ramach współpracy z Ammerland Klinik w Westerstede przeprowadzono operację założenia taśmy podwyższającej cewkę moczową. Były to zabiegi pionierskie.

Przywrócić napięcie mięśni

Obecnie poszerzamy i rozwijamy zakres leczenia operacyjnego przy pomocy najnowszych metod i materiałów oraz podejmując wczesne zabiegi fizjoterapeutyczne bezpośrednio po porodzie. Chodzi o to, aby przywrócić właściwe napięcie mięśni poprawiające statykę narządów miednicy mniejszej, a w przypadkach trudniejszych zastosować techniki operacyjne w celu przywrócenia narządów rodnych na właściwe miejsce – tłumaczy rzecznik.

Ginekolodzy, rehabilitanci

Do udziału w szkoleniu zaproszono personel pleszewskiego szpitala , ale także lekarzy POZ, specjalistów ginekologii i położnictwa z terenu powiatu pleszewskiego oraz sąsiednich szpitali, a także liczne grono fizjoterapeutów oraz położnych.

Dwa zabiegi

Z informacji przekazanej przez władze szpitala, wynika, że część teoretyczną sympozjum  poprzedzą dwa zabiegi. Pierwszy to laparoskopowe usunięciu macicy, a drugim operacja nadreaktywnego pęcherza moczowego z wykorzystaniem botoksu.  Zabiegi przeprowadzą  dwaj lekarze pleszewskiego szpitala z udziałem prof. Pawła Szymanowskiego.

Większa ginekologia

Warto dodać, że w Pleszewie trwa rozbudowa szpitala – powiększony będzie m.in. oddział – ginekologiczny.

Rozbudowa szpitala w Pleszewie
Rozbudowa szpitala – na piętrze będzie oddział ginekologiczno – położniczy

Czytaj: Ruszyła rozbudowa pleszewskiego szpitala – większy OIOM i ginekologia

Poniżej lista uczestników i tematy prelekcji  Konferencji „Pleszewskie Dni Ginekologiczne. Uroginekologia” w Pleszewskim Centrum Medycznym.

1) prof. KAAFM dr n. med. Paweł Szymanowski : „Wprowadzenie w problematykę uroginekologii”

2) prof. dr hab. n. med. Wojciech Krajewski: „Algorytmy postępowania w przypadku śródoperacyjnego uszkodzenia pęcherza moczowego i moczowodu – sugestie eksperckie”

3) dr n. med. Michał Koszla: „Rola fizjoterapeuty w opiece okołoporodowej – wyznaczniki dobrej terapii”

4) dr n. med. Hanna Szweda: „Leczenie OAB – co jeśli nie działają leki ?”

5) mgr Justyna Habib:  „Jak działania fizjoterapeutyczne wpływają na wyniki leczenia operacyjnego w uroginekologii? – współpraca lekarz – fizjoterapeuta”

6) lek. Andrzej Wiśniewski: „ Zespoły bólowe miednicy mniejszej  – problem interdyscyplinarny. Współpraca lekarza i fizjoterapeuty. Część I – spojrzenie lekarza.”

7) dr n. med. Bogumiła Dampc:  „Zespoły bólowe miednicy mniejszej – problem interdyscyplinarny. Współpraca lekarza i fizjoterapeuty. Część II – spojrzenie fizjoterapeuty.”

 


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska