Wystawa została wypożyczona przez Muzeum Okręgowe im. Stanisława Staszica w Pile. Opowiada dzieje czynu zbrojnego i wojennej tułaczki Polaków – żołnierzy na wszystkich frontach II wojny światowej.
Na lądzie i na wodzie
Ekspozycja rozpoczyna się na granicach II Rzeczpospolitej nad ranem1 września 1939 roku. Potem prowadzi zwiedzającego na zachód, gdzie powstanie armia polska we Francji i Wielkiej Brytanii, ale też na wschód, gdzie tworzy się korpus gen. Władysława Andersa i Ludowe Wojsko Polskie. Zobaczymy walki nie tylko na lądzie, ale też na otwartych morzach, gdzie służyła polska marynarka wojenna, a także w przestworzach, kiedy polscy lotnicy bronili nieba nad Wielką Brytanią – wyjaśnia dyrektor MZ Wiesław Kaczmarek.
24 mundury
Najbardziej spektakularnym elementem wystawy są 24 sylwetki mundurowe – w większości złożone z mundurów pozyskanych po znanych z imienia i nazwiska postaciach, których wojenne losy pełne są niekiedy olbrzymiego dramatyzmu. Wystawa to też znakomita okazja do zapoznania się z uzbrojeniem i umundurowaniem żołnierza polskiego także tego, który szedł na wojnę we wrześniu 1939 roku.
Do końca lutego
Wystawa w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy od niedzieli 5 listopada do końca lutego 2024 roku. Jej partnerem medialnym jest radio Centrum i blog www.irenakuczynska.pl
Czytaj też:1 września 1939 roku Pleszew opłakiwał pierwsze ofiary wojny
Ponad 100 pleszewian zginęło w nalocie dywanowym na stacji w Komarnie 9 września 1939 roku