Czy wy też czekacie na III tom sagi pleszewskiej „Dziewczyna z kamienicy”?

Avatar photoIrena Kuczyńska4 lutego 20246min
421003259_407684641785054_6761238170383758386_n-1-1280x960.jpg
Zaawansowane są prace przy pisaniu trzeciego tomu "Dziewczyny z kamienicy". Autorka - Dagmara Leszkowicz - Zaluska zdradza kilka szczegółów, m.in.nazwiska nowych bohaterów powieści, której akcja toczy się w Pleszewie.

 

Pierwszy tom powieści „Dziewczyna z kamienicy” autorstwa Dagmara Leszkowicz – Zaluska  nosi tytuł „Czas nadziei”. W 2023 roku był najchętniej wypożyczaną książką w Bibliotece Publicznej  Miasta i Gminy Pleszew. Główną bohaterką jest Helena – wnuczka Adeli – mieszkanki kamienicy przy ul. Gnieźnieńskiej 10 w Pleszewie.

Kamienica Szewczyńskich

Obszerną, dwupiętrową kamienicę, na początku XX wieku, zamieszkują przedstawiciele różnych warstw społecznych. Bezsprzecznie najważniejsi są jej właściciele – w powieści Szewczyńscy – w realu Szulczyńscy. Mieszka tu też zubożała ziemianka, rodzina żydowska, aspirujący aplikant radcowski i szewc z rodziną oraz rodzina Kałużów. Takie nazwisko nosi powieściowa Helenka….

Dziewczyna z kamienicy – pleszewska powieść autorstwa Dagmary Leszkowicz- Zaluskiej

„Czas nadziei”

Akcja powieści rozpoczyna się w 1916 roku na dworcu w Pleszewie, kiedy matka Helenki wyjeżdża do pracy w Westfalii. Odprowadza ją matka Adela i trzyletnia córeczka. ”Dziewczyna z kamienicy”  „Czas nadziei” to opowieść o zwykłych ludziach, którzy żyli w przededniu powstania wielkopolskiego, cierpieli, kochali i budowali podwaliny rodzącej się Drugiej Rzeczpospolitej, kończy się przyjazdem do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego.

„Czas wyboru”

Tom drugi „Dziewczyny z kamienicy” „Czas wyboru” wyszedł jesienią 2022 roku. Kamienica Szewczyńskich zmienia adres:  teraz stoi  przy ul. Piłsudskiego 10. Główna bohaterka – Helena dorasta, po małej maturze w 1932 roku, pracuje w firmie Grolewskiego przy ul. Wrocławskiej. Bywa  na kąpielisku u Rembiasza, w hotelowej kawiarni Victoria, gdzie bawi się pleszewska młodzież.

Realia pleszewskie

W tym tomie zaglądamy do Koedukacyjnej Szkoły Powszechnej przy Ogrodowej, do warsztatu samochodowego Forda w Rynku, gdzie pan Foltyński dba o auto Szewczyńskich, do tzw. Dzielnicy czyli przychodni zdrowia, zaglądamy na “kolejkę”, gdzie rozpoczynają się zwolnienia pracowników z powodu kryzysu… Nie brakuje wątków miłosnych – Helena Kałuża wiąże się z Feliksem Szewczyńskim, Stefania  Niemyjska odzyskuje zdrowie i wychodzi za Eugeniusza Fridmana. Akcja powieści „Czas wyboru” kończy się w roku 1933.

Saga pleszewska – tom drugi – „Czas wyboru”

Co z trzecim tomem?
Wszyscy czekają na tom III „Dziewczyny z kamienicy”, którą autorka zapowiadała jeszcze w ubiegłym roku. I pewnie już dawno byśmy znali dalsze losy Heleny Kałuży i pozostałych bohaterów sagi. Ale wydawca I i II tomu zamknął biznes książkowy – jak mówi autorka. A przekazywanie licencji kolejnemu wydawcy, trochę trwało.
„Czas pokory „…
Tymczasem praca nad książką trwa a autorka zdradza mi trochę szczegółów. Akcja  „Czasu pokory”  bo tak Dagmara Leszkowicz – Zaluska zatytułowała III tom pleszewskiej sagi, rozpoczyna się w 1943 roku. Pleszew znajduje się pod okupacją niemiecką – ulica, przy której stoi kamienica Szewczyńskich, teraz nazywa się Gnesnenstrasse. Nie ma już Gellertów – właścicieli restauracji. Ich córka – prawniczka Rachela się ukrywa, pracuje w konspiracji – ma kontakty w legendarnym „kurierem z Warszawy” – Janem Nowakiem Jeziorańskim.
… w lecie 2024
Główny wątek powieści „Czas pokory” stanowi działalność konspiracyjna Heleny. Tragiczne będą losy Stefanii Niemyjskiej. Pojawi się nowy bohater – Gawrosz, który mocno namiesza w życiu osobistym Szewczyńskich… Akcja powieści zakończy się w roku 1945. Tyle autorka zdradza –  na książkę trzeba poczekać do lata.
Czytaj – „O nic nie pytaj”
Można w tym czasie poczytać inną powieść tej samej autorki. Czekając na finał zawirowań związanych z wydaniem III tomu „Dziewczyny z kamienicy” Dagmara Leszkowicz – Załuska napisała powieść historyczną „O nic nie pytaj”. Premiera odbyła się 22 lutego. Autorka zachęca do lektury – książka to trójkąt miłosny uwikłany w historię w czasach stalinowskich. Główną bohaterką jest kobieta uwikłana pomiędzy mężem „ubekiem” a kochankiem – byłym akowcem

Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska