Saga pleszewska „Dziewczyna z kamienicy” – tom drugi

Avatar photoIrena Kuczyńska7 listopada 20225min
310421500_666399711786737_8630051701729884097_n.jpg
Drugi tom sagi "Dziewczyna z kamienicy" autorstwa Dagmary Leszkowicz - Zaluskiej - już trafił do rąk pleszewian. Przodkowie autorki po mieczu, mieszkają w Pleszewie.
Saga pleszewska – „Dziewczyna z kamienicy” ma II tom pt. „Czas wyboru”  toczy się w Pleszewie w latach 30. XX wieku. Tytułowa  bohaterka mieszka w kamienicy przy ówczesnej ulicy Piłsudskiego, dziś Daszyńskiego 10.
Pierwszy tom sagi pt. „Czas nadziei” wyszedł w maju tego roku. Pisałam o tym  na blogu: Dziewczyna z kamienicy – powieść z pleszewskim wątkiem
Saga pleszewska „Dziewczyna z kamienicy” autorstwa Dagmary Leszkowicz – Zaluskiej
„Czas wyboru”
Saga pleszewska jest fikcją literacką, chociaż autorka nie ukrywa, że wykorzystała w niej rodzinne opowieści o prababci, która w 1916 roku wyjechała do Westfalii za chlebem, pozostawiając trzyletnią córeczkę pod opieką swojej mamy. Do Pleszewa już nie wróciła, jej córka – w powieści Helenka – jest główną bohaterką II tomu sagi  pt. „Czas wyboru”.
U Rembiasza, w Victorii i na kolejce

W 1932 roku ma już małą maturę i zaczyna pracę w firmie Grolewskiego przy ul. Wrocławskiej. Razem z bohaterami powieści – mieszkańcami kamienicy państwa Szewczyńskich przy Piłsudskiego 10, zaglądamy na kąpielisko do Rembiasza, gdzie bawi się pleszewska młodzież, do Koedukacyjnej Szkoły Powszechnej przy Ogrodowej, do warsztatu samochodowego Forda w Rynku, gdzie pan Foltyński dba o auto Szewczyńskich, do hotelowej kawiarni Victoria, do tzw. Dzielnicy czyli przychodni zdrowia, zaglądamy na „kolejkę”, gdzie rozpoczynają się zwolnienia pracowników z powodu kryzysu…

Miłość z happy endem
Na Nowym Rynku mieszka panna Lucynka, która podkochuje się w lekarzu Feliksie Szewczyńskim. Przy Kaliskiej w stolarni u Graji pracuje niedoszły narzeczony Helenki Kałużówny.  Przy ulicy Karola Marcinkowskiego wynajmuje mieszkanie adwokat zaprzyjaźniony z nauczycielką panną Stefanią Niemyjską. Kierowniczka Koedukacyjnej Szkoły Powszechnej Stanisława Beretówna wzbudza respekt…
Pachną zamorskie przyprawy w sklepie Szewczyńskich przy Piłsudskiego 10.
Saga pleszewska obfituje w wątki miłosne. Wszystkie kończą się z happy endem.
Blog inspiruje
To tylko kilka refleksji, tak na szybko. Jestem już po lekturze drugiego tomu. Autorka odwiedziła mnie z książką, na miejscu wpisała dedykację.

Znalazłam się w gronie osób, którym Dagmara Leszkowicz – Załuska dziękuje. To miłe, że moje ciekawostki historyczne zamieszczane na blogu, zainspirowały autorkę.

Saga pleszewska „Dziewczyna z kamienicy” t II
W ostatnią sobotę nagrywano też film, w którym Dagmara Leszkowicz – Zaluska oprowadza po miejscach opisanych w książce „Dziewczyna z kamienicy”.
Dziennikarka i pisarka
 Spotkanie z autorką – Dagmarą Leszkowicz – Zaluską – redaktor naczelną anglojęzycznych redakcji Polskiej Agencji Prasowej, w tym portalu The First News, odbędzie się w grudniu w bibliotece w Pleszewie.

Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska