Był Zamek
Festyn, na który władze Pleszewa zapraszają najmłodszych mieszkańców miasta, ma wymiar rekreacyjny i edukacyjny. Pewnie nie wszyscy wiedzą, że w okolicach dzisiejszego Placu Kościuszki, Szkoły Podstawowej nr 2 oraz Parku Miejskiego, czyli na zachód od centrum miasta, znajdowała się siedziba właścicieli miasta Pleszewa. Zamek pobudował Mikołaj z Cielczy, który przyjął nazwisko Pleszewski, w I połowie XV wieku.
Szczegóły TUTAJ
Czytaj: Pleszewski park kryje wiele tajemnic
Pani Pleszewska
W I połowie XVI wieku w Zamku mieszkała Anna z Tęczyńskich Raciborska zwana Anną Pleszewską, właścicielka nie tylko Pleszewa ale kilkudziesięciu wsi i 3 innych miast. Ufundowała w Pleszewie kościół św. Ducha ze szpitalem i kaplicę św. Anny w farze.
Więcej: Pani Pleszewska czyli księżna Anna z Tęczyńskich – Raciborska
Historia kościółka św. Ducha w Pleszewie
Została Zamkowa
Opis Zamku, po którym pozostała tylko nazwa ulicy Zamkowa, jest w dokumentach i w książce Adama Kozaka „Pleszew w późnym średniowieczu i u progu epoki nowożytnej” . Niżej, na mapce z tej książki, można zobaczyć Zamek (6) oraz kościół św. Ducha (4) ufundowany przez Annę z Tęczyńskich – Raciborską w 1518 roku. W książce Adama Kozaka znajdziemy też informację, że w 1493 roku mógł na Zamku nocować król Jan Olbracht.
Historyczny festyn
Niedzielny festyn ma przypominać Annę Pleszewską – kobietę wielkiej zacności, którą wydobywają z niepamięci pleszewianki. Organizatorzy festynu zachęcają do udziału w licznych konkursach związanych z osobą Anny – na przebranie z epoki, na namalowanie portretu. Gra terenowa przygotowana przez wolontariuszy, też będzie nawiązywać do genius loci czyli ducha miejsca i epoki, w której żyła. Z Anną Pleszewską, która przybędzie na festyn, będzie można sobie robić fotki. Podczas imprezy, która zaczyna się o 15.00 nie zabraknie innych festynowych atrakcji.
Ławka
Od roku panie z Klubu Ławka nr 4 upamiętniają postać Anny z Tęczyńskich – Raciborskiej – zwanej Anną Pleszewską. W lipcu 2023 roku w pobliżu miejsca, gdzie do 1854 roku stał kościół i szpital św. Ducha, ustawiły renesansową ławkę.