Szukali kapsuły
O tym, że mury budynku, który budowano w latach 1907/1908 wg projektu pleszewskiego budowlańca Antoniego Janiaka za 123.128 marek, kryją kapsułę czasu, prezes Banku Spółdzielczego Mariola Walendowska dowiedziała się od pracownika banku Janusza Wolińskiego. Wiedział on, że kapsuła była wmurowana z okazji 700 – lecia Pleszewa gdzieś w okolicy tablicy pamiątkowej. Kiedy więc w lecie rozpoczęły się prace przy odnowie elewacji budynku, wiadomo było, że trzeba ją odnaleźć. I udało się, obstukiwano, obstukiwano i natrafiono na otwór w murze, gdzie ukryta była kapsuła czasu.
Czytaj: Budynek Banku Spółdzielczego odzyskuje dawny blask
Będzie tabliczka
I wróci ona tam, kiedy zakończy się odnowa elewacji na budynku – zapewnia prezeska BS. Dodaje, że do kapsuły wrócą zapiski sprzed 41 lat, do których zostaną dołożone informacje o aktualnej kondycji banku, zdjęcia pracowników, nazwiska pracowników emerytowanych. Ponieważ 41 lat temu wrzucono do kapsuły monetę z wizerunkiem Jana Pawła II, także teraz do kapsuły trafi moneta. I przy tablicy zostanie umieszczona mała tabliczka z informacją o kapsule.
Dwie rocznice
Tymczasem zerknijmy na arkusz pergaminu, który został wsunięty do kapsuły. Jest tu informacja o tym, iż tablica została odsłonięta z okazji 110 rocznicy założenia Banku Spółdzielczego w Pleszewie i 700 – lecia miasta Pleszewa. Na pergaminie spisano w skrócie dzieje banku od 1862 do roku 1982. Znajdujemy na pergaminie nazwiska obywateli Pleszewa i okolicy, którzy na rzecz banku pracowali. Tablicę pamiątkową zaprojektował artysta z Kalisza Wiesław Oźmina, wykonano ją z brązu w firmie Kwiecińskich z Pleszewa.
FILMIK TUTAJ
Odsłonili
Do odsłonięcia tablicy zaproszono Jadwigę Kozłowicz, która pracowała w banku od 1914 do 1962 roku, Walentego Wybieralskiego – przewodniczącego Rady od 1961 roku, Jana Dixę – dyrektora Banku Spółdzielczego w Pleszewie w latach 1949 – 1971 i Jana Mocha – pracownika z 35 – letnim stażem.
Spisane na pergaminie
W kapsule umieszczono też okolicznościowe wydawnictwo, które zawiera szczegółowe informacje o Banku Spółdzielczym, o jego kondycji finansowej, zawiera nazwiska władz banku od początku jego istnienia. Pierwszym dyrektorem banku w latach 1972 – 1880 był adwokat z Pleszewa Stanisław Broeckere. Prezesami Rady Nadzorczej do 1939 roku były osoby znane z innych aktywności: Stanisław Sczaniecki – właściciel Karmina, ks. Stanisław Rymarkiewicz z Kotlina, ks. Kazimierz Niesiołowski z Pleszewa, Antoni Janiak – budowniczy z Pleszewa, Stefan Karczewski – kupiec z Pleszewa (pierwszy burmistrz po odzyskaniu niepodległości), Artur Szenic – właściciel Korzkiew (pierwszy pleszewski starosta), ks. Józef Kledzik z Broniszewic, Edward Perż – notariusz z Pleszewa. Wśród członków Rad Nadzorczych z najdłuższym stażem znajdujemy nazwiska m.in. Stanisława Bendlewicza – przedsiębiorcę z Pleszewa, dr. Teodora Kubackiego – lekarza i wielkiego społecznika.
Ale nie tylko historia najdawniejsza – w kapsule są też nazwiska 59 pracowników Banku Spółdzielczego w roku jubileuszu 110 – lecia banku z dyrektorem Kazimierzem Janiszewskim na czele i 700 – lecia miasta Pleszewa.
Kapsuła wróci uzupełniona
Po remoncie elewacji, czyli w końcu października kapsuła powróci w dawne miejsce, oczywiście uzupełniona o dane Banku Spółdzielczego w Pleszewie za rok 2023. Też będą to dane historyczne, bo wyniki za ubiegły rok mieliśmy rekordowe – podkreśla prezeska Mariola Walendowska. Nie zabraknie też zdjęć wszystkich pracowników zatrudnionych w placówce w tym roku oraz nazwisk pracowników emerytowanych.
Ciekawe artykuły o osobach ważnych dla rozwoju Banku Spółdzielczego
Ks. Kazimierz Niesiołowski – proboszcz, społecznik, polityk z Pleszewa
Stefan Karczewski – pierwszy burmistrz Pleszewa po odzyskaniu niepodległości
Artur Szenic pierwszy starosta pleszewski
W tej kamienicy produkowano krzyżyki wysyłane na wyspy kanaryjskie