W tym samym stylu
Oranżeria w dobrzyckim parku została wybudowana w 2012 roku w pobliżu dawnej, nieistniejącej już cieplarni. Teraz będzie powiększona o dodatkowe skrzydło użytkowe. Cała powierzchnia pawilonu stanie się przestrzenią wystawienniczą, gdzie będzie wydzielona sala konferencyjno – edukacyjna. Dobudowane skrzydło będzie mieć taką samą strukturę, układ okien oraz kolor jak istniejący pawilon.
Magazyny w podziemiach
Projekt przebudowy wykonany w biurze architektonicznym EQ_studio prowadzonym przez wykładowcę Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu dr. inż. arch Tomasza Piwińskiego, przewiduje utworzenie kondygnacji podziemnej, gdzie będą magazyny, pomieszczenia techniczne, toalety i szatnia. Wewnętrzna ściana jednego z magazynów zostanie przeszkolona, co umożliwi uczestnikom wydarzeń, wgląd w sposób przechowywania dzieł sztuki.
Energooszczędnie
Część podziemia zostanie wyposażona w zaawansowany system gaszenia gazem, tak by w profesjonalny sposób chronić zbiory muzeum. Istotnym aspektem projektowanego obiektu jest zastosowanie odpowiednich technologii związanych z energooszczędnością. Nowa, bardziej wydajna i ekologiczna, będzie instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Po realizacji – obiekt będzie produkował ciepło i chłód dzięki gruntowej pompie ciepła. Ta zaś, zasilana będzie energią elektryczną produkowaną dzięki ogniwom fotowoltaicznym, zainstalowanym na wyeksponowanej na południe połaci dachu – czytamy na stronie Muzeum Ziemiaństwa.
Wystawy do Oranżerii
Po wybudowaniu nowego pawilonu Oranżerii – pałac pozostanie muzeum wnętrz, bo wszystkie wystawy czasowe oraz inna działalność placówki do nowego obiektu się przeniosą – mówi Dariusz Grodziński i dodaje, że ma dużo energii i ambitne plany na funkcjonowanie Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy z kontynuacją jego działalności naukowej włącznie.
Dawna ziemiańska jadalnia w Muzeum Ziemiaństwa
Czytaj: Zmiana warty w Muzeum Ziemiaństwa
A oto zdjęcia z placu budowy w Zespole Pałacowo – Parkowym w Dobrzycy
Plany rozbudowy
Wizualizacje przebudowywanego budynku Oranżerii.
Widoki na wschodnie rozbudowywane skrzydło obiektu.
Ilustracje EQ_studio
Czytaj: Panteon w remoncie
Chociaż nie jest hrabią urodził się w sypialni hrabiny i 25 lat mieszkał w pałacu